Naprostá většina koček na světě jsou kočky ne čistokrevné. Tyto kočky neodpovídají všem standardům, v lecčems se liší od koček výstavních. Na druhou stranu můžeme říct, že jsou velice životaschopné a také, že jsou i ony krásné. Tyto kočky mnohem lépe odolávají nemocem a různým genetickým vadám, které často bývají u koček ušlechtilých. Také bývají více přizpůsobit. Jako domácí mazlíčci bývají výbornými kamarády a partnery. U nás v hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… Milujeme všechny kočky – jak ušlechtilé, tak obyčejné. To ale říkáme úplně špatně, protože žádná kočka není obyčejná. Jsou kočky čistokrevné a pak kočky ostatní a všechny jsou krásné.
Neexistují přesné statistiky, ale předpokládá se, že naprostá většina domácích koček jsou kočky nečistokrevnéé. Odhaduje se, že by to mohl být až kolem 90 %. U psů to být za mnohem menší procento. Ale to je způsobeno tím, že cílený chov koček ušlechtilých trvá mnohem kratší dobu, než tomu bylo u psů. U koček je to doba kolem jednoho století. Lidé měli kočky kolem svých domovů a neřešili, zdali je kočka čistokrevnáá- ušlechtilá nebo ne.
Teprve v polovině devatenáctého století se tato situace začala pomalu měnit. Maraton zásluhu i jeden z největších českých vědců – genetik Josef Mendl. Na základě výzkumu genetiky se postupně o tuto problematiku začali zajímat i chovatelé koček. Docházelo k cílenému křížem a s tím postupně rostl zájem chovatelů o chov koček čistokrevných. Často patřilo k vyjádření dobrého postavení vlastnit exotickou kočku. Tato doba začala ve viktoriánské Anglii, kde královna Viktorie dostala pár modrookých perských kočiček.
I u nás v hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj…jsme měli snad všechny druhy kočiček.
V devatenáctém století se pořádaly také soutěže o nejlepší hospodářské zvířectvo. Jednalo se o výstavy krav, koní, drůbeže atd. A hned na to následovaly také výstavy o nejlepší kočku. Bylo to v druhé polovině devatenáctého století v Nové Anglii. A jednalo se o výstavy mainských mývalích koček, které zde byli nejrozšířenější.