Když kočka onemocnění.

Někdy se stane, že naše kočka onemocnění. Naštěstí to bývá poměrně zřídka. Je dobré vědět, co máme udělat, aby se kočka, co nejdříve uzdravila. Samozřejmě je situace o to těžší, že kočka nemluví a není schopna si postěžovat slovy. V případě, že kočku něco bolí, tak bývá úplně zticha. Pokud se naše kočka začne chovat jinak, než bývá zvykem, měli bychom být ostražití. Kočka může být neklidná, nebo naopak může být apatická, může ztratit chuť k jídlu, nebo začne pít nezvykle velké množství vody, nebo se nám začne vyhýbat a raději někam zaleze. A to je jen část možných změn. Určitě byste jich vyjmenovali mnoho dalších, které jsou předzvěstí budoucího nebo již probíhajícího onemocnění. Pokud nabudete přesvědčení, že vaše kočka není v pořádku, je nejlépe, co nejrychleji vyhledat veterináře. Mnoha infekcí má velice rychlý průběh u koček, a proto není dobré příliš otálet. Stejně to řešíme i v našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj…, kdy máme kočičky pod kontrolou od rána až do večera a v případě, že je potřeba, tak i v noci. Pokud si myslíme, že kočička není ve své kůži, tak je u nás pod nepřetržitou kontrolou a návštěva veterináře je nutná.

V každém případě byste měli mít doma k dispozici příruční lékárničku pro ošetření menších poranění či pro pokračování v ošetřování nemocné kočičky po návratu od veterináře. Příruční lékárnička by měla obsahovat rozhodně teploměr, injekční stříkačku bez jehly, aplikátor léků, základní antiparazitikum ve formě roztoku (spot-on) či tablety,odčervovací tablety, borovou vodu, desinfekci bez alkoholu, obvazový materiál, zakulacené nůžky, pinzetu, vazelínu na změkčení ztvrdlé kůže na kočičích tlapičkách. V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… toho máme ještě daleko více, ale jako základní výbava vám to bude stačit.

Každoroční návštěva veterináře by měla být samozřejmá pro každého majitele kočky – i toho, jehož kočka je zdravá. Protože každá kočička by mělůa být očkována proti základním kočičím nemocem tzv. trojkombinací (Panleukopenie,Kalicivirˇóza, Rhinotracheitida )

Panleukopenie neboli kočičí mor je velmi nakažlivé onemocnění s inkubační dobou 2 – 10 dní. Panleukopenii způsobuje kočičí parvovirus (FPV), který napadá výstelku trávicího traktu. Zároveň klesá množství bílých krvinek, což výrazně snižuje imunitu zvířete. FPV napadá kočky jakéhokoli věku, nejnáchylnější k infekci jsou koťata. Virus se přenáší jak přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, tak nepřímo – infikovaným krmivem, vodou, jinými zvířaty nebo člověkem, bodavým hmyzem. Nejčastější cestou nákazy je nepřímý kontakt, FPV se může přenášet i na obuvi nebo na oděvu, což znamená, že kočky chované pouze v bytě nebo v domě bez možnosti vycházek jsou ohroženy také. Přenos je možný i z placenty březí kočky na plody.

Nemoc mívá zpravidla velmi rychlý průběh a může připomínat otravu. Projevuje se současnými prudkými průjmy a zvracením a velmi často končí smrtí zvířete. Kočka je apatická, nejí a nepije, opakovaně zvrací, má vodnatý průjem, mnohdy je ve stolici krev. Pokud je nákaza slabší, je možnost vyléčení. Léčba je problematická a ne vždy úspěšná. Prognóza závisí na věku, stupni změn v krvi a celkové kondici. Mortalita na panleukopenii je vysoká, u koťat přes 90 %. Pokud se nakazí březí kočka, většinou potratí. Kočky, které nemoc přežijí, mají často poškozený mozek a z toho vyplývajícími problémy s pohybem. Desinfekce viru je složitá, virus může v prostředí přežívat i několik měsíců a je velmi odolný vůči většině dezinfekčních prostředků.

Kaliciviróza

Kaliciviróza je virové onemocnění způsobené kočičími kaliciviry (FCV). Postihuje kočky v každém věku, koťata jsou citlivější. Onemocnění způsobuje virus, který se přenáší kapénkovou infekcí při přímém styku s nemocným zvířetem, běžný je ale i nepřímý přenos, protože virus může na suchém povrchu zůstat infekční až měsíc, je navíc rezistentní vůči mnoha běžným dezinfekčním prostředkům. Virus napadá horní cesty dýchací. Onemocnění se projevuje malátností, horečkou, vřídky v tlamičce a na jazyku, nechutenstvím, záněty spojivek. Kvůli otokům a bolestivostí kloubů a svalů končetin lze často pozorovat pokulhávání. Nejohroženější jsou malá koťata. Onemocnění obvykle není smrtelné a dá se léčit, pouze u nejmladších koťat je úmrtnost kolem 20 %

Rhinotracheitida

Virová rhinotracheitida neboli kočičí rýma je akutní infekční onemocnění způsobené různými původci, např. virem rhinotracheitidy, který se šíří kapénkovou infekcí a má inkubační dobu dva až deset dnů. Dalším z původců je kočičí herpesvirus, přenáší se vzduchem, příznaky se projeví do pěti dnů. Kočičí rýma se projevuje kýcháním, výtokem z očí i nosu, zánětem spojivek, teplotou, vyčerpaností, dehydratací, nechutenstvím. Dále také krvácením z nosu a často i slintáním, které je vyvoláno poškozením sliznice dutiny ústní, kde se tvoří drobné vřídky.