Anorexie

Anorexie= ztráta nebo snížení chuti k jídlu, které mohou být způsobeny léky, poruchou chování či nemocí.

  • Typická situace: Naprosto vyhublá kočka stojí před svou miskou.
  • Co si myslí kočka: „Vůbec nemám chuť k jídlu!“
  • Vysvětlení: Nejdříve se přesvědčte, zda vaše kočka nezačala chodit na oběd k vašemu sousedovi či zda není zamilovaná. S láskou občas chuť k jídlu přechází! Jak se máme zachovat ke kočce, která trpí nechutenstvím, závisí na případných doprovodných příznacích a její rektální teplotě.
  • Ztráta chuti k jídlu není spojena s žádným příznakem. Změřte tedy kočce teplotu.
    • 1. Teplota je normální (mezi 38°C a 39°C. Otevřete novou konzervu nebo vyměňte granule (podávaná nezkonzumovaná potrava rychle ztrácí na chuti) nebo se kočku pokuste navnadit a nabídněte jí stravu, kterou miluje či novou laskominu (kočky zbožňují novinky). Není- li miska do 24 hodin prázdná, obraťte se na veterináře.
  • 2. Teplota není normální (mezi 39°C a 40°C), ale kočka se chová jako obvykle. Přeměřte ji opět za pár hodin. Pokud teplota neklesla, obraťte se na vaše veterináře.
  • 3. Teplota je nepřiměřeně vysoká (nad 40°C) a kočka je velmi skleslá. Při teplotě nad 41°C může dojít k poškození nervového systému. Okamžitě kočku dopravte k veterináři.

V závislosti na klinických souvislostech stanoví veterinář různá doplňující vyšetření ( rozbor moči, krevní rozbor, zjištění infekčního onemocnění pomocí krevních testů, rentgen, vyšetření ultrazvukem, …).

  • Snížení chuti k jídlu je spojeno s dalšími symptomy: s žíznivostí, průjmem, vrhnutím, kýcháním, sliněním, kašlem, potížemi s močením, poruchami chování, … Nečekejte a i když zvíře nemá horečku, vyhledejte rychle veterináře.
  • Snížení chuti k jídlu přichází po nějaké dramatické události v životě kočky: ztráta pána nebo společníka, opuštění, přestěhování, prudký útok, … Může se jednat o akutní depresi, v tomto případě se u kočky projevuje snížení aktivity, nečistotnost a zanedbání péče o srst. Vyhledejte rychle veterináře.

Pozor: Kočka, zvláště je-li obézní a trpí-li cukrovkou, snáší anorexii velmi špatně. Už po jednotýdenním půstu se objevují jaterní komplikace. Proto je nutné vyhledat veterináře co nejdříve. V žádném případě kočičce nepodávejte léky (antibiotika, antiflogistika, …) bez předchozí konzultace s veterinářem. Mohly by nemoc zamaskovat či oddálit stanovení diagnózy.

V kočičím hotelu  ať už v Praze, Kladně, Slaném,Ústí nad Labem či v Karlových Varech je třeba zajistit, aby kočička, která je v tomto hotelu pro kočky ubytována na přechodnou dobu se tomuto snížení chuti vyhnula. K tomu může posloužit i využívání venkovní voliéry, kde se může kočička lépe proběhnout, zašplhat a protáhnout, takže i peristaltika střev jí lépe funguje, než když je kočka bez pohybu v kóji. Další možnosti představují veterinární preparáty na zvýšení chuti k jídlu podávané např.také kočičím rekonvalescentům.