Byt

Byt (a přebývání v něm)

= příbytek bez zahrady, který se skládá z několika místností v činžovním nebo panelovém domě.

Typická situace: Kočička se škrábe na svém škrábadle

Co si myslí kočka: „To sportovní vyžití je bezva!“

Vysvětlení: přebývání v panelákovém či činžovním bytě není pro kočku zrovna přirozené. Za výjmku lze pokládat jen některá plemena, kterými jsou například perské kočky. Ty jsou po celé generace navyklé žít na omezeném prostoru. Jestliže chcete, aby vaše kočička byla šťastná, musíte svůj byt přizpůsobit k tomu, aby šelmička mohla vyjádřit přirozeně svoje chování.

  • Lov: Kočička je lovec. Proto je nutné, abyste jí opatřili hračky, které budou co nejvíce evokovat její přirozenou kořist (plyšové myšky, zátky od šampaňského apod.) a hrajte si s ní co nejčastěji.
  • Chroupání: Kočka miluje jídlo. Může jíst až šestnáctkrát za den. Aby se měla čím zabavit v době, kdy nejste doma, rozmístěte po vašem bytě více malých mističek naplněných granulemi. Vždy však musíte dbát na to, abyste nepřekročili doporučenou denní dávku, aby vám kočička neztloustla.
  • Spánek: Kočička v průměru prospí 12 – 16 hodin denně. Přímo miluje pohodlí a rozmanitost. Je v sedmém nebi, když na různých místech bytu rozmístíte košíky nebo podušky: u radiátoru, na okenním parapetu apod.
  • Aktivita: Kočka je náruživý sportovec, miluje tělesná cvičení. Je optimální, když jí nabídnete velké odpočívadlo spojené se škrábadly, na kterém může projevovat svůj šplhací um. Některá tato zařízení zároveň splňují funkci úkrytu, místa ke hraní i místa k odpočinku. Je optimální, když namontujete na stěny poličky nebo některé vyklidíte a tím rozšíříte plochu přístupnou ke skákání i odpočívání pro vaši kočičku.
  • Škrábání: Škrábání u kočiček patří k přirozeným životním projevům stejně jako značkování. Škrábací plocha musí být bezpodmínečně stabilní. Aby splnila svůj účel, měla by být obalena lákavým materiálem (nejčastěji sisálem) a musí být dostatečně vysoká, aby se kočička mohla natáhnout v celé své délce. Je dobré, aby sloupek či jiná plocha určená ke škrábání, stály poblíž míst, kde kočka odpočívá a kudy prochází.
  • Ukrývání a sledování: Kočka zbožňuje číhání. Bedlivě obhlíží své teritorium. Bude vám vděčná, když pro ni upravíte prostor mezi dvěma řadami knih v knihovně…
  • Čistota: Kočka je tvoreček diskrétní a svou potřebu vykonává spořádaně v soukromí. Umístěte proto záchůdek na klidné a dobře dostupné místo nejméně však dav metry od její misky na potravu. Kočička se štítí jíst tam, kde koná svou potřebu. Rovněž si dávejte záležet, abyste každý den odklízeli její výkaly a minimálně jednou týdne záchůdek vyčistěte savem a pořádně vypláchněte. Kočička je až chorobně čistotné zvířátko.