Rohovitá či špičatá část konců kočičích prstů. Kočičí drápky jsou zatažitelné. Jsou ostré a dlouhé, jsou obávanou zbraní a jedinečnou výhodou, kterou šelmička využívá pro šplhání po stromech a také pro únik před nepřáteli. Drápky také slouží k označování teritoria.
Škrábnutí= zranění, které bývá často infikované, a je způsobené kočičími drápky.
Typická situace: Kočka při hře škrábe ruce svého pána, který ji za to samozřejmě netrestá.
Co si myslí kočka: „To je zábava! Nechává si to líbit, budeme pokračovat.“
Vysvětlení: Už malé kotě se učí mít pod kontrolou své zuby a zatahovat drápky, aby předcházelo zranění, během her se svými sourozenci a svou matkou. Když se ocitne u nového pána a v novém domově, musí se v této výuce pokračovat. Jestliže se kočička během hry rozdovádí a začne ruku škrábat nebo kousat, doporučuje se se hrou okamžitě přestat a potrestat ji tak, jak to dělávala její maminka- lehounce jí jednou či vícekrát plácnout konečkem prstu po nosánku či ji položit na bok a důrazně ji poškrábat po bříšku.
Nemoc z kočičího škrábnutí
Škrábnutím nebo kousnutím jsou na člověka přenosné bakteriální choroby. Samotná infikovaná kočka nevykazuje žádné známky nemoci. Většinou se jedná o kočičky mladší jednoho roku, které žijí volně na ulicích a jsou nosiči blech. Nemoc se u člověka projeví do několika dnů od škrábnutí nebo kousnutí kočičkou malou, nenápadnou a ne příliš bolestivou kožní lézí, posléze někdy i hypertrofií uzliny, která sousedí s ránou. Chcete-li tomuto onemocnění předejít, je nutné každé, byť neškodné škrábnutí nebo kousnutí umýt mýdlem, vydezinfikovat a jedná-li se o vaši kočičku, tak samozřejmě ji pravidelně ošetřovat proti blechám.
Obrušování drápků
Je činnost, při které kočka drápky na předních packách trhá podpěru, aby si drápky ošetřila, ale také proto, aby označila své teritorium.
Typická situace 1: Kočka škrábe kožené opěradlo gauče.
Co si myslí kočka: „Soukromé území, vstup zakázán.“
Vysvětlení: Škrábání patří k nejpřirozenějšímu chování kočky, provádí ho většinou s vervou předními tlapkami. Kočička si nejprve vyhlídne dobře viditelnou podložku, nejčastěji vertikální strom, sloup, čalounění, nábytek (v našem kočičím hotelu k tomu může použít mnohé úžasné škrábací pomůcky), zasekne do ní drápky a pak tlapky střídavě přitahuje k sobě a tím podložku trhá. Tato aktivita umožňuje kočičce udržovat si drápky v kondici nejen v pořádku a zabrušovat si je, ale škrábance slouží také jako teritoriální značky. Označení jsou zároveň vizuální i čichová díky nanesení feromonů, které se uvolňují ze žláz, jež se nalézají mezi kočičími prsty. Vyznačují tak přítomnost kočky, která je provádí u teritoriálních oblastí izolace (v místech odloučení, odpočinku či úkrytu) a v oblastech lovu, je-li zvěře nedostatek. Po tomto signálu se ostatní kočičky vyznačené oblasti vyhnou. Toto značení je většinou důležitější u těch koček, jež byly odebrány od matek předčasně (okolo 6 týdne). Stejně jako u značkování močí stres vyhrocuje toto chování.
Typická situace 2: Do domácnosti s kočičkou si majitel přivede psa. Kočka začne škrábat podložky umístěné na viditelných místech.
Co si myslí kočka: „Já tohle nechci, s tím psem žít nebudu!“
Vysvětlení: Jestliže se kočka neurvale pustí svými drápy do interiéru domu, má k tomu vždy dobré důvody. Většinou se jedná o výraz rozmrzelosti, jež může být vyvolán nemožností ukrýt se do ústraní, přítomnosti nové kočky v sousedství, přemnožením, stěhováním (v našem kočičím hotelu Miacis poskytneme vaší kočičce antistresovou terapii, aby si v pohodě zvykala na nový prostor a hravě prožila chvilky bez vás…). V případě nepohody kočky jsou škrábance rozmístněny po celém domě na viditelných místech, většinou však nesouvisí s oblastmi izolace či lovu. Bývají často spojeny s dalšími známkami úzkosti (nadměrné olizování srsti na některých částech těla, značkování močí, agresivita,…). Nanášíte-li uklidňující feromony na poškrábaná místa po dobu několika týdnů, poskytnete pravděpodobně kočičce zklidnění a škrábání omezíte. Rozhodně se musíte vyhnout trestu, protože stres jím vyvolaný by situaci jen zhoršil.