Podestýlka

=absorbující částice, které jsou určené k zachytávání a pohlcování exkrementů kočky

  • Typická situace: Kočička, která nedostala podestýlku podle svých představ, chodí vykonávat potřebu do truhlíku na kytky.
  • Co si myslí kočka: Tady je to rozhodně klidnější a příjemnější.
  • Vysvětlení: Změna podestýlky či špinavé stelivo, stejně jako jeho slabá vrstva, která má jinou zrnitost či zápach, postačí k tomu, aby se kočička poohlédla po jiném „záchůdku“. Aby se šelmička nesnažila chodit jinam, respektujte její návyky na druh podestýlky a nasypte nejméně vrstvu vysokou 3 cm a pravidelně ji vyměňujte. V našem hotelu pro kočky Miacis několikrát denně čistíme kočičí toalety, aby se váš mazlíček cítil komfortně. Zároveň jsme připraveni přizpůsobit se jeho zvyklostem. Jestliže se vám doma stane, že vaše kočička místo do záchůdku jde vykonat potřebu do truhlíku, můžete se pokusit ji to „rozmluvit“ tím, že v okolí květináčů umístíte šustivý alobal.

Dělení podestýlek do dvou skupin:

  • Klasické minerální podestýlky: tyto podestýlky jsou finančně výhodné. Zápory: Minerální podestýlky na bázi jílu moč absorbují, ale při kontaktu s ní nehrudkují. Je potřeba je úplně vyměnit minimálně dvakrát za týden.
  • Minerální podestýlky na bázi bentonitu: Bentonit= jílový materiál, který má velkou absorpční schopnost. Je specifický tím, že při kontaktu s močí vytváří hrudky, jež se dají ze záchůdku odebrat. Klady: Jejich spotřeba je výrazně nižší. Stačí vyhodit hrudky a podestýlka je čistá. Zamezuje také tvorbě pachů, neboť moč v misce nestojí. Zápory: jsou finančně náročnější. Je třeba hrudky vybírat každý den a stelivo doplňovat.
  • Podestýlky na bázi křemene: minerální podestýlky bílé barvy jsou na trhu téměř novinkou. Moč vstřebávají velmi rychle během několika sekund, aniž by hrudkovaly. Klady: nepráší a neutralizují pachy. Na trhu jsou již i takové, které se zbarví podle pH moči a ukážou, je-li v moči nějaký problém. Zápory: Jsou na trhu nejdražší.
  • Rostlinné podestýlky: vyrábějí se z lněné slámy, vřeten kukuřičného klasu či z borovice. Z toho vyplívá, že jsou nejekologičtější. Jejich absorpční schopnosti se liší. Klady: nepráší, jsou biologicky rozložitelné a přirozeně voní. Po použití je můžete rozsypat po zahradě místo kompostu. Zápory: Jestliže jste kočičku navykli již dříve na minerální podestýlky, bude mít pravděpodobně s rostlinným stelivem problém. Toto stelivo je rychlé a má tendenci vylétnout ze záchůdku. Má velkou zrnitost.