Ranní buzení

= malý soukromý rituál, kterým kočička probouzí svého majitele za účelem získání nějaké výhody a který začne pána posléze otravovat

  • Typická situace: Kočička v pět hodin ráno začne drápat na prosklené dveře páníčkovy ložnice
  • Co si myslí kočka: „Je nejvyšší čas vstávat a jít ven.“
  • Vysvětlení: Ideální čas k lovu myší pro kočky je svítání. Pokud nemáte ve dveřích namontovaný průlez či nemá-li kočička volný přístup ven, je jen otázkou času, kdy začne škrábat na dveře a skákat na kliku, aby vás probudila ze spaní. V případě, že spí s vámi, zahrne vás předením, přešlapováním, olizováním a dalšími láskyplnými něžnostmi, aby vás probudila ze spaní. Jestliže se jí podřídíte a vstanete, jdete jí otevřít dveře na zahradu či nasypat jídlo do misky, je to tou nejlepší odměnou za své ranní pusinky a vy můžete počítat, že se tento rituál bude každý den opakovat. Uvědomte si, že pro kočku neexistují ani svátky, ani víkendy, ani letní a zimní čas. Jestliže se chcete tomu vyhnout, učiňte následující opatření:
  1. Raději vůbec nezačínejte s kočičkou spát (ani když je to tak příjemné).
  2. Provozujte tzv. „vyhasnutí“. Je to terapie chování, která spočívá ve vypuštění odměn spojených s nežádoucím chováním. V tomto případě to konkrétně znamená, že nebudete vůbec reagovat na četná kočičí volání a drápání na dveře. Během několika týdnů kočička pochopí, že prostě tato technika nefunguje a přestane ji bavit. Je však na vás, abyste se nedali a nepodlehli, protože je dost pravděpodobné, že kočička bude ze začátku hlučnější a hlučnější s cílem za každou cenu upoutat vaši pozornost.
  3. Zajistěte vaší šelmičce prostor ke hraní (v našem hotelu pro kočky miacis si náš návštěvník může hrát nejen ve své kóji, ale s vaším svolením i ve volném prostoru, kde má dostatek hraček a zábavného nábytku, aby neměla čas se začít nudit). Do dveří namontujte průlez a nechte jí potravu volně k dispozici.