Zubní plak a zubní kámen

=častým důvodem zánětu dásní a nepříjemného pachu z tlamičky kočky bývá plak na zubech

  • Typická situace: Kočička má zarudlé dásně, odmítá stravu a její zuby jsou pokryty zubním kamenem.
  • Co si myslí kočka: „Nemohu jíst, moc mě to bolí.“
  • Vysvětlení: Zubní plak je tenounká přiléhavá nažloutlá vrstva, jež se tvoří nejčastěji na přechodu mezi dásněmi a zuby. Tvoří se ze zbytků potravy a bakterií. Přibližně v období 2 až 3 let se rozkladem tohoto plaku vytváří zubní kámen, který je rozpoznatelný podle nahnědlé barvy. Právě tento zubní kámen přispívá k zápachu z tlamičky, infekci dásní a obnažení zubních krčků. Vlastnímu vytváření zubního plaku zabráníme několika prostředky:
    • čištění zubů, jež není u kočky úplně jednoduché. V našem hotelu pro kočky Miacis jsme však na tuto proceduru zvyklí, dobře zařízení a uděláme vše pro to, abychom minimalizovali stres vaší kočičky při zubní hygieně.
    • Žvýkací plátky, jež zuby mechanicky čistí, a tak zamezují šíření bakterií. V našem hotelu pro kočky Miacis se nám osvědčilo přidávání výživově velmi hodnotné zelené řasy do stravy takto postižených kočiček a tím přispět k léčbě onemocnění dásní a zároveň prospívat zdravé životosprávě.
    • Speciální granule, jež snižují vytváření zubního plaku a kamene, a tak umožňují prodloužení doby mezi odstraněním zubního kamene.

Vždy je však nutná minimálně jedenkrát do roka kontrola zubů vaší kočičky u veterinárního lékaře, a je-li to nezbytné, tak i šetrné odstranění zubního kamene, které se často provádí v celkové anestézii zvířátka.