Letní dovolená v Turecku

Divadlo-amfiteatr-turecko
Aquadukt-turecko
Amfiteatr-horni-chodba
Kocka-v-hotelu
Kocicka-v-hotelu
Jezero-turecko
Lod-v-pristavu-alanya

Dovolenounou v roce 2007 jsme odletěli si užít do Turecka na pobřeží Středozemního moře. Jedinečné klimatické podmínky spolu s teplým azurově modrým mořem, majestátnou krásou pohoří Taurus dávají oblasti kolem města Antalya nezapomenutelný ráz. Je to místo jako stvořené pro relaxaci i zábavu. Tedy ideální na dovolenou pro lidi ne pro kočky- o tom ale až později.

Před odletem jsme opět řešili stále stejnou otázku: kam s našimi čtyřnohými kamarády a co by bylopro kočky lepší, zda je odvézt k příbuzným (kdo se však perfektně postará rovnou o osm koček různého stáří i ras najednou a ještě k tomu ochotně??) či sehnat spolehlivé kamarády, kteří budou za naší kočičí smečkou docházet. Ideální hotel pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj prostě nebyl k mání… Však už víte, že jsme si takový nakonec museli postavit… A tak, když jsme se odpoutali od našich čtyřnohých souputníků, s mírnými výčitkami svědomí a několika kufry jsme přistáli v Antályi, městě starém více než 2000 let. A je to tu na každém kroku znát! Ostatně, máte-li chuť putovat časem až do období dávné antiky a užít si hojnost památek z této doby, doporučuju Vám právě Turecko, které je těmito skvosty přímo napěchované.

Chcete-li si prohlédnout jedno z nejzachovalejších divadel v antickém světě, navštivte nedaleký Aspendos. Jeho krása a monumentálnost Vám vyrazí dech! Divadlo římského typu bylo vystavěno ve 2. Století po Kristu v období vlády Marka Aurelia. Je unikátní nejen svou zachovalostí, ale i akustikou. Však také podle jedné z legend to byla právě mistrná akustika této stavby, která přinesla staviteli nejen bohatství, ale i ruku krásné princezny. To prý žil v Aspendu král se svou sličnou dcerou. A když princezna dospěla do „vdavekhodného“ věku, vyhlásil tatínek soutěž, ruku své krásné dcery dá tomu, kdo postaví nádhernější stavbu. Zájemci si našli dva a stavitelé to byli úžasní. Jeden postavil nedaleký akvadukt (ten najdete v blízkém Perge), druhý, jménem Zenon, postavil právě toto divadlo. Když se vydal král na obhlídku staveb, líbily se mu obě. Jak se procházel po hledišti divadla (Cavea) jež mohlo pojmout až 2000 lidí, z nenadání uslyšel vedle sebe slova: „Tvá dcera je má, tvá dcera je má.“ Když se podíval, odkud hlas přichází, uviděl dole uprostřed orchestry architekta divadla Zenona. Tímto kousek ukázal jedinečnost divadla- skvělou akustiku. Ale král stále rozhodnutý nebyl, komu dceru dá. A tak se nakonec rozhodl „spravedlivě“- každý z uchazečů dostane jednu polovinu. Architekt divadla Zenon s tak krutým rozhodnutím nesouhlasil a princezny se vzdal. V ten okamžik krákl pochopil, komu má ruku dcery dát… Jak vidíte na fotografiích, udělal dobře- akvadukt sice částečně stále také vzdoruje času, ale s divadlem se nemůže srovnávat. Jisté je, že se divadlo zachovalo v úžasné kondici i díky Seldžukům, kteří ho opravili a jeho část přestavěli na kervansaray (noclehárnu pro karavany). Já si ji představuji jako napůl hotel pro lidi a napůl hotel pro velbloudy (S bezesporu menším komfortem než skýtá náš Hotel pro kočky Miacis, hotel pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Smečno, Louny, Žatec či hotel pro kočky střední Čechy, kdekoli.

Postřeh: Během našeho nedlouhého pobytu v Turecku jsme nabyli dojmu, že tyto končiny nejsou pro kočky příliš přívětivé. Možná to byla náhoda (ale že by těch náhod bylo tolik?)- objevila- li se kočička poblíž nějakého hotelu, personál ji dost nevybíravým způsobem odháněl. Takové ušaté šelmičky se potulovaly i kolem našeho hotelu a snažily se pravidelně odnést si alespoň část svého denního přídělu z místních popelnic. Brávali jsme si proto jídlo do zahrady a většina naší masové porce končívala v rezavo-bílém sametovém bříšku. Byl to malý a křehký kocourek, ale velký a inteligentní diplomat. Svým něžně modrým pohledem si rázem získal naše srdce a pořádný nášup masa. Haslama (vařené maso) a Arnavud Cigeri (kousky jater sypané skořicí) se záhy staly jeho favority. Alespoň na pár dní jsme mu suplovali malý hotel pro kočky Praha, Kladno, Slaný, střední Čechy i na Tureckém pobřeží Středozemního moře. Na oplátku jsme si přivezli pár jeho sladkých fotografií. Na viděnou- Hoscakalin Antalya!