Lodí na Sardinii

Sardinie1
Sardinie2

Lodí na Sardinii

Během jednoho pobytu v Itálii jsme zatoužili po malebných zátokách Sardinie. A protože řešení bylo jednoduché- vydat se lodí z Janova- ihned jsme naše přání realizovali.

Byla to krásná několika patrová zaoceánská loď s kajutami vykládanými dřevem, prosklennými podmořskými bary, několika bazény a krásním velkým salonem. V jídelním salonku s námi u stolu sedávala velmi elegantní postarší dáma. Byla vlídná, rezervovaná a měla zvláštní rituál. Vždy s chutí snědla polovina porce svého jídla, druhou (snad ještě vybranější část) si personálem nechala zabalit… Počínání nám připadalo půvabné, ale moc jsme h nechápali. Až při odpolední siestě na palubě… Seděla pod slunečníkem blízko nás a nebyla sama. V prostorné proutěné, saténem vystlané přepravce se slastně protahovala nádherná černá kočka. Tak to byl ten tajemný spolustrávník! Takovému hotelu pro kočky či kočičímu hotelu na vlnách– chcete-li- Hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Střední Čechy čikočičímu hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj nešlo nic vytknout.  Na Sardinii jsme cestovali nejen kvůli krásnému koupání, ale i kvůli památkám na dávnou minulost ostrova. Chtěli jsme si tu připomenout jednu z nejvýznamnějších Sardských kultur- kulturu Ozieri s období konce Neolitu. Lidé této kultury jako první zpracovávali kovy (měď, stříbro a olovo) a své zemřelé pohřbívali do hrobek vytesaných do skal- tzv. domus de janas v překladu obydlí víl,jichž se na Sardinii dochovalo tisíce. A však zlom v historii Sardinie nastal kolem roku 1800 před Krystem, kdy se na ostrově objevuje nuragská civilizace. Právě ta zde zanechala obrovské kamenné stavby- Nuragy. Nuragy stráží bývalé obchodní cesty i pastviny. Hlídají města a vesnice. Jsou vystavené z velkých opracovaných kamenů, navršených bez pojiva na kruhové základně do výšky až 20-ti metrů. Uvnitř je místnost (někdy i více nad sebou), centrální nurag stával uprostřed vesnice obkroužen kamennými chýšemi. Sloužil především k obraně, ale i jako obydlí pro vůdce kmene. Na Sardinii se dochovalo na 7000 nuragů. Nuragové stavěli i tombe dei giganti hrobky obrů, což byla hromadná pohřebiště vytesaná do skály.

S odstupem času si stále dobře vybavuji půvabné historické stavby z kamene vyběleného sluncem, zátoky s teplou tyrkysově-modrou vodou, cesty lemované voňavým Rozmarýnem, ale ze všeho nejraději vzpomínám na plavbu v křídově bílé lodi, která na čas suplovala té chlupaté černé krásce kočičí hotel či hotel pro kočky třeba – Hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Střední Čechy či kočičímu hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj