Kočička je přitažlivá i svou čistotností. Koťátka se učí péči o srst už od maminky- není jim tedy toto chování vrozené. Součástí běžného života kočky i člověka by měly být pravidelné chvilky česání.
Vytvoření pouta: Důvodem nejdůležitějším je, že si vytvoříte vzájemné vazby a prožijete příjemné chvíle. Je to jaká si vzpomínka na péči jejich kočičí maminky. Dalším důležitým důvodem je, že tím odstraníte odumřelou srst, která by jinak končila v žaludku vaší kočičky a vytvářela tak smotky. Na to je potřeba pamatovat především u dlouhosrstých plemen. Zároveň v této chvíli kontrolujete nejen stav kožíšku, ale i uší, čenichu, očí a tlapiček. Česání je velmi důležité především s příchodem jara a počátku léta, protože většina koček touto dobou srst ztrácí. Ochráníte tak také svojí domácí před nechtěnými chlupy na koberci či čalounění. K česání používejte kartáče s dlouhými přírodními štětinami (jako je např. dětský) a kovový s jemnými zuby. V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj máme na výběr mnoho výborných pomůcek podle typu kožíšku.
Postup česání: Kotě česejte hned, jak si ho přinesete domů. Česání doplňte klidným a tichým mluvením. Chcete-li na česání zvykat zvířátko starší či takové, které pochází z útulku počítejte s delší dobou. Úspěšní budete při trpělivém, jemném, vlídném a rozhodném zacházení. Kočičku postavte na podložku, ze které můžete vyčesané nečistoty a chlupy snadno odstranit. Jednou rukou jí přidržujte přední nožičky, aby se neválela po podložce. Srst zlehka pročesávejte hřebenem a jemně a pomalu jí kartáčujte , směr veďte od hlavy v podálné ose těla k ocasu a zadním nohám. Je jasné, že větší péči budete muset věnovat kočkám dlouhosrstým. Všechny žmolky nejdříve odstraňte rukou či hřebenem ten však kočičku nesmí tahat. Půjde to snáz, když kožíšek trochu navlhčíte. Žmolky se nejčastěji tvoří mezi předními tlapkami a pod bradou. Jestli že nejdou dobře vyčesat, je nutné je opatrně odstřihnout, potom kožich vykartáčujte a na konci každého tahu kartáč zvedněte pro oddělení srsti. Počítejte s tím, že budete muset kočičku pevně přidržet hlavně při česání ocasu a zadní části, neboť na to jsou kočičky citlivé.
Na co si dát pozor: Dávejte pozor zvláště na olejové barvy, dehet, acetonové barvy naschlé na kožišině. Můžete srst mírně změkčit jedlým olejem a pak vytřít čistým lékárnickým lihem. Ten používejte jen v nejnutnějších případech a v malé míře. Rozhodně se vyhněte čenichu, tlamičce a očí. Kočka se totiž může výpary přiotrávit a působí pak jak opilá. Tyto příznaky sice za pár minut pominou, ale rozhodně jim předejděte. Při česání kočičku prohlédněte, že má čisté uši včetně ušních boltců. Z nich odstraňte případné nečistoty vatovým tamponem nesahejte však do zvukovodu. Pokud vám to kočička dovolí, prohlédněte jí tlamičku, především dásně a samozřejmě i zuby. Podaří se vám to nejspíš tak, že palec a ukazováček položíte do koutku úst a druhou rukou mírně odtáhněte dolní čelist. Kočička se určitě bude bránit, je to však pro ni důležité jako prevence potíží středního a vyššího věku. V případě, že se vám něco nelíbí na barvě zubů či dásní, vyhledejte vašeho veterinárního lékaře. Stav kůže průběžně kontrolujte na několika místech odhrnutím srsti hustým hřebenem. Vaši kočičku by jste měli česat v době její relaxace. Po česání si s ní chvíli hrajte, aby jste posílili pocit, že česání je příjemné. U kočiček s krátkou srstí stačí jedno česání týdně, ale kočičky dlouhosrsté potřebují o kožíšek pečovat každý třetí den.