Vliv kočičích nemocí na lidské zdraví

Čas od času se objevují zprávy o tom, že kočky přenesly nějakou infekci na člověka.  Choroby tohoto typu nazýváme zoonozi. Pro majitele kočiček i jejich přátele je určitě dobrou zprávou, že zrovna u koček jsou zoonozi velice vzácné.

Vzteklina: nejzávaznější z nich je vzteklina, která se může vyskytnout kdekoliv na světe. Proto jsou zavedená přísná kontrolní pravidla. Domácí mazlíčci jsou ve spoustě zemí povinně očkováni- v naší zemi očkování koček proti vzteklině není povinné. Kočička však musí být oočkovaná v případě, že absolvuje kočičí výstavy. Proto ani v našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj očkování proti této chorobě nepožadujeme. Vzteklina se může přenášet kousnutím nakaženého zvířete, šířit ji pak mohou mývalové, lišky, mangusty, skunkové, netopýři a ve fermentovaných oblastech i zdivočelé kočky. Z těchto zvířat se nemoc může přenášet na zvíře domácí. V případě, že se infekce do těla již dostala je nemoc neléčitelná. Smrt je u této nemoci bolestivá a jistá, nakažený může umírat 10 dní.

Toxoplazmoza: toxoplazmoza není nemocní tak hroznou, je však dosti nebezpečná. Způsobují ji prvoci cizopasící ve střevě kočky, na člověka se mohou přenést např. trusem. Většinou se tato nemoc nějak neprojevuje, napadený člověk jí vůbec nemusí vnímat. Může však způsobovat závažené vrozené vady lidského plodu. Těhotné ženy by se proto měly vyvarovat zacházení s kočičím záchůdkem. Je to zároveň upozornění pro všechny, kteří čistí kočičí záchod, aby si brali ochranné pomůcky (rukavice) a vždy si pečlivě myli ruce v našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj přísně respektujeme hygienická pravidla, používáme nezávadnou a neparfémovanou desinfekci, přesto však velmi účinnou.

Trichofycie:

Je nemoc, která se přenáší ze zvířete i na člověka. Je to plísňové onemocnění chlupů a kůže. Někdy je přenáší na člověka i kočka, která je nositelem, ale nemá žádné příznaky. Vyskytlo by se podezření na trichofycii je nezbytné kočku ihned izolovat a dopravit k veterináři. Nebezpečí nákazy je jedním z důvodů, proč je nezbytné okamžité umytí rukou po manipulaci s neznámou kočkou.

Blechy:

Blechy jsou sice nepříjemné, nejsou však tak závažné. Kočičí blecha je jedním z druhů blech, které se mohou přenášet jednak mezi kočkami, jednak na psy, další zvířata, ale i na lidi. U lidí se nemnoží, mohou však kousat. V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy čikočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj vyžadujeme proto od Vás, aby jste kočičku před nástupem do hotelu pro kočky či kočičím hotelu naprosto závazně zbavily blech použitím některého z veterinárních prostředku k tomu určeným.

Kousnutí:

Jestliže vás kočička kousne její bakterie obsažené ve slinách proniknou kůží. Proto by jste se měli ošetřit desinfekcí. Totéž samozřejmě platí i pro škrábance. Stane-li se, že rána oteče či je bolestivá bude rozhodně vyžadovat lékařský zákrok. Jedním z vážných následků kousnutí je „nemoc kočičího škrábnutí“ ta se často musí léčit v nemocnici.