Srst a kůže kočky

Kožich          

Kočičí kožich patří k obdivovaným znakům koček. A hraje hlavní roli při zařazování do plemen. Není jen krásný, je i velmi funkční. Srst je hranicí mezi tělem kočky a okolím, také kočku velmi dobře chrání. Pro člověka je i dobrým vodítkem při kontrole zdravotního stavu kočky. Kočičí kožich může mít 200 chlupů na milimetr čtvereční, tedy asi 20 000 na centimetr čtvereční. S výjimkou několika plemen, kterými jsou například rexové, jež mají kožíšek odlišný, je kožich tvořen třemi typy chlupů. Pesíky jsou delší a silnější a tvoří vnější povrch (krycí chlupy). Nejvíce jich je na hřbetě a bocích. Každý má vlastní chlupový váček, který je umístěn v kůži, a je ovládán nervem. Podle pesíků poznáme strach, hněv, vzrušení, ale i zimu, kdy kočka vztyčí tyto chlupy a vypadá pak naježeně. Pesíky vnímají proudění vzduchu a patří také ke smyslovým orgánům. Mezi pesíky jsou osiníky- jsou tvrdší, mají zesílenou špičku. Z jednoho váčku jich vyrůstá několik. Pod pesíky a osiníky je měkká podsada, která vytváří izolační vrstvu kůže.

Chlupy

Chlupy kočka neustále dorůstají, odumírají a jsou nahrazovány jinými. Dlouhosrstá plemena línají celý rok, krátkosrstá nejvíce na jaře. U kočky chované především v domácnosti je tento jev méně nápadný. Chlupové váčky vylučují maz- látku, která se roztírá na chlupy a dodává jim lesk. V mazu je obsažen steroid cholesterol, jenž se vlivem slunečního záření mění na vitamín D. Chlupové váčky jsou spojené s potními žlázami, vytvářejí pachové látky používané při značkování teritoria a u nekastrovaných koček i jako sexuální lákadlo. Nejvýraznější jsou na bradě, uších a u kořene ocasu. Jediné žlázy, které odpovídají lidským potním žlázám, jsou na lysých částech tlapek, které při velkém horku nebo strachu zvlhnou. Jestliže kočka nechává vlhkou stopu či lapá po dechu, je nutné ji ochladit. Normálně si kočka upravuje teplotu odpařováním slin či olizováním srsti. V našem Hotelu pro kočky či Kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj udržujeme bez ohledu na venkovní počasí ideální teplotu pro celkovou pohodu vaší kočičky.

Na některých částech těla jsou chlupy přeměněné. Příkladem jsou hmatové vousy (chlupy na obličeji), které spolu s postoji vyjadřují různé nálady.

Kůže

Na kůži je nápadná volnost, především na hřbetě a krku. Je to prostředek k odvádění tepla, pomáhá zabránit vážnému zranění, umožňuje kočce provádět akrobacii při skocích či pádech. Kůže má dvě vrstvy. Chlupy jsou ukotveny ve spodní vrstvě škáry. Vrchní vrstva, pokožka, má funkci ochrannou. Na čenichu a chodidlech je pokožka až o 75 % silnější než jinde. Je velmi citlivá na tlak a teplotu. Potní žlázy jsou pouze na chodidlech kočičky.