Kotě a jeho výchova

Aby se z malého kotěte stala dospělá členka naší domácnosti, která je si plně vědoma svých kvalit a má k tomu potřebné sebevědomí, je potřeba poměrně dlouhá doba. Během dospívání se toho musí hodně naučit. Přestože se jedná o kočku domácí, zachovala si mnoho instinktů z dob, kdy žila zcela divoce. A tak k ní také musíme přistupovat . Přestože k nám přišlo j malé kotě, jeho máma neměla šanci je naučit chytat myši . Přesto se jednoho dne může stát, že pokud naši kočičku budeme pravidelně pouštět ven, přinese svůj myší úlovek a přinese nám ho ukázat a pochlubit se s ním. Nikdo ji to neučil a přesnou má tento vrozený instinkt. Některé věci jsou prostě vrozené , mnoho dalších věcí, které potřebuje pro soužití s člověkem, ji ale musíme naučit. K základním předpokladem z naší strany je soustavnost a trpělivost. Je samozřejmě naprosto tabu používat jakékoliv tělesné tresty. Tím kočku nanejvýš vyděsíme a kočka k nám ztratí důvěru. Nechceme-li, aby kočka něco dělala, tak musíme reagovat právě v okamžiku, kdy to dělá, anebo se to chystá dělat. Jakákoliv další výchova a usměrňování po určité prodlevě nemá žádný výchovný smysl. Samozřejmě záleží na nás, abychom si stanovili reálné cíle. Tzn. že budeme chtít, aby kočička používala svůj kočičí záchůdek a nevykonávala svoji potřebu nikde jinde, budeme chtít, aby nedrápala resp. nebrousila si drápky o náš nábytek, možná ji zakážeme chodit do některých částí bytu či domu., jak jsme zmínili, tělesné tresty jsou naprosto vyloučena, ale můžeme použít různé výstražné zvuky. Nejjednodušší a nejběžnější je za tleskání, v kuchyni můžeme použít klepání lžící do hrnce a nebo si můžeme připravit plechovou krabici s hřebíky či maticemi, kterou zachrastíme a řekneme FUJ nebo NE. Kočka si pak spojí toto slovo se zvukem a v budoucnu bude reagovat i na toto slovo bez doprovodu harašení, když budeme chtít naší kočičce něco zakázat.

V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… kočičky prostě nevychováváme. Jsou nám svěřeny na hlídání a my se snažíme jim dobu pobytu u nás, co nejvíce zpříjemnit. Výchovu necháváme zcela na jejich majitelích. Tím samozřejmě nechceme říct, že je zbytečné kočičku vychovávat, ale každý majitel má jiné představy a požadavky. Samozřejmě, že platí, že je jednodušší začít vychovávat kočku od kotěte podle přísloví „Ohýbej prut, dokud je ještě mladý“. Ale pamatujme si to, že nejlepší výchova je výchova s láskou, trpělivostí a systematičnosti. Pokud se budeme držet těchto zásad, dosáhneme asi těch nejlepších možných výsledků.

V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský krajneděláme nikdy nic proti vůli kočky. Pokud kočička není ochotna spolupracovat, dáme jí čas na potřebnou adaptaci a zklidnění, protože jenom nevystresovaná kočička je schopná uvolnit se a spolupracovat s námi. Přejeme vám hodně klidu a trpělivosti .

Váš Miacis