Výstavní standardy

Hlavní předpoklady

Kočka musí mít vhodnou povahu k vystavování. (Např. nesmí být agresivní -nesmí  nikoho pokousat). Standardy slouží ke stanovení znaků s nimiž pracují chovatelé a vystavovatelé a tyto znaky slouží  jako vodítko pro posuzování na výstavách. Standardy jsou o barvě srsti a postavě kočky atd. Kočka označovaná jako modrá nemusí být podle toho, kterého standardu modrá, neboť modrá u jednoho plemene nemusí být stejně modrá u plemene jiného, kde se může vyžadovat světle modrá barva, zatímco pro jiné plemeno to může být modro šedá barva. Vzhledem k srsti stanoví standard délku a kvalitu. Do našeho hotelu pro kočky Miacis, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… přijíždí spousta modrých koček.

Všechny kočky téhož plemene mají podobnou stavbu těla. Siamská kočka není zakulacená a modrá ruská kočka zase není útlá. Při splnění základních standardů se pokračuje standardy podrobnějšími. Tam můžeme zařadit tvar uší, tvar očí, kresbou srsti atd.

Čistokrevné kočky bývají registrovány v organizacích. Každá z těchto organizací si  zajišťuje registraci koček a používá proto své vlastní standardy. Standardy se v jednotlivých zemích často liší a na americkém kontinentu dochází k tomu, že se liší i v jednotlivých organizacích. Také standardy se během času mnohdy mění, takže chovatelé a vystavovatelé by si měli včas zajistit aktuální podmínky a standardy pro tu, kterou zemi, kde hodlají vystavovat. Existují kočičí plemena, která jsou zatím oficiálně neuznaná a na své vstupní uznání teprve čekají. V případě, že neexistuje dostatečný počet jedinců, může být plemeno neuznané z obavy, aby nedocházelo ke genetickým vadám a také, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení. V našem hotelu pro kočky Miacis,Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… jsme zatím takové kočičí plemeno neměli

Stejně tak jako u lidí může docházet k tomu, že čistokrevná kočka nemusí splňovat všechny parametry, respektivě standardy a v různých drobnostech se může lišit- stejně tak, jako se někteří lidé liší od druhých.  Některá kočička může splňovat všechny standardy a tím pádem má i větší předpoklady k tomu, aby dosáhla výborného umístnění na výstavě. Jiná kočička nemusí splňovat všechny parametry, ale to neznamená, že není čistokrevná. Znamená to pouze, že nemá potřebnou výstavní kvalitu. Pro chovatele to znamená, že má 2 možnosti. Za prvé může kočičky prodat na mazlíčky a nebo může pro další vrh najít pro kočičku jiného partnera a doufat že nedostatky budou v dalším vrhu potlačeny.

V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… ubytováváme všechny kočičky bez ohledu na jejich parametry, protože pro nás jsou všechny kočičky krásné.

Pro každé kočičí plemeno je vytvořen standard plemene. Na výstavě může být udělen maximální počet bodů 100. Posuzovatel musí být velmi zkušený chovatel.  Maximální počet 100 bodů  rozdělí pod barvy oči , hlavy- jejího tvaru, podle kondice kočičky  atd. Schéma rozdělování bodů je zakotveno ve standardu kočky.