Deprese

pomáhají jí v klidu odpočívat.

 • Je porucha nálad (afektivní tonalita, která zabarvuje vnímání světa), která je charakteristická nedostatkem energie, ztrátou zájmu, narušením spánku a chuti k jídlu. Klasická deprese je u koček mnohem zřítkavější jev než úzkost. Projevuje se smutkem, apatií a nezájmem o okolí spojeným s utlumením činnosti. Depresi můžeme dělit na akutní a chronickou.
  • Akutní deprese: deprese související s nějakou traumatizující událostí
   • Typická situace: Po ztrátě svého pána kočička přestává jíst a chřadne
   • Co si myslí kočka: „Už nechci žít.“
   • Vysvětlení: Tento typ deprese (akutní) nastupuje po velkém stresu: útoku, ztrátě pána nebo společníka, opuštění, přemístění, zranění, hospitalizace, nemoc nebo bolestivá léčba… Projevuje se intenzivní skleslostí. Šelmička přestává jíst, choulí se pod nábytek, nehraje si, straní se jakéhokoli kontaktu s lidmi, vykonává svou potřebu v místě, kde se zrovna nachází, setrvává dlouhý čas bez pohnutí v kálecí misce, nestará se o svou srst nebo stále spí. Je nezbytné, aby se kočička opět začala stravovat a předešlo se tím vážnému poškození jater. Z tohoto důvodu musí být ve většině hospitalizována a živena inkubací nebo infuzí a musí projít antidepresivní léčbou.
 • Chronická deprese: je trvalý depresivní stav bez přesně dané příčiny
  • Typická situace: Nervózní kočička tráví dlouhý čas kousáním drápků a v noci se budí.
  • Co si myslí kočka: „Život je tak strašně těžký“
  • Vysvětlení: Chronická deprese může následovat po akutní depresi nebo trvalé a neléčené úzkosti. Může být tíž vyvolána hormonálním onemocněním, zraněním, či stárnutím mozku. Takováto šelmička zanedbává péči o kožíšek nebo naopak tráví dlouhý čas olizováním některých částí svého těla a okusováním drápků. Často se u ní objevují poruchy spánku, v noci se budí, poruchy chuti k jídlu (střídání bulimie a anorexie), podrážděnost, apatie spojená s nezájmem o okolí a velmi často i nečistotnost. Zejména ta někdy narušuje vztah s pánem, což celkovou situaci kočičky ještě zhoršuje. Léčba je opět lékařská a zároveň spočívá i ve změně přístupu ke zvířátku. Kočičku musíte denně česat a kartáčovat, to proto, aby měla krásnou srst, ale nejen to- dlouhé hlazení a různé příjemné aktivity v ní vzbuzují chuť k životu