Sharm el-Sheikh- egyptské bohyně a kočky

Plaz-kociciho-hotelu
Kocici-hotel-a-jeho-lucerny
Hotel-pro-kocky-by-pouzival-kozlicek-lekarsky-ci-santu-kocici
Tygrik-ze-sharmu
Sharm-hotel-pro-koc-y-a-pro-lidi
Sharm-elsheikh1-kocici-hotel-egypt

Sharm el-Sheikh- egyptské bohyně a kočky

Na dovolenou do egyptského Sharm el-Sheikhu- krásného letoviska na Sinaji- jsme odlétali dvě hodiny po půlnoci v červenci roku 2008. Noční let, chvatné balení- přesně v ten okamžik se vám může velmi hodit kvalitní Hotel pro kočky Praha, střední Čechy, Kladno, Louny, Slaný či dobré služby nabízející Kočičí hotel Praha, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Ústí nad Labem, střední Čechy…

Nemělo cenu jít spát a čtyřhodinový let nás ke snu neukolébal. Po přistání a odbavovacích procedurách jsme trochu zvalchovaní vykročili do žhavých paprsků ranního egyptského slunce. Pak nás milosrdně pohltil klimatizovaný autobus, jenž směřoval k našemu letovisku, kde hotel od hotelu vydal dávku relaxacechtivých hostů, aby lehčí a svižnější pokračoval dál. Když jsme vystupovali my, rtuť teploměru ukazovala něco kolem 50°C na slunci. Zažili jsme už různá horka, ale tak sálavý suchý žár jen tady na Sinaji…Všech 14 dní pobytu běžela klimatizace v našem bungalovu na maximum a i tu velmi krátkou cestu k nádherně teplému a průzračnému Rudému moři jsme si v pouštním žáru dávkovali a přesouvali jsme se ve stínu nízkých palem. Na procházky letoviskem jsme chodili výhradně v podvečer. Jednou jsme tak pomalounku procházeli uličkou plnou malých obchůdků a stánků provizorně rozložených na chodnících. Když jsme se u jednoho z nich zastavili a zadívali se na pestrobarevné šátky, zaslechli jsme- jakoby od někudy z dálky či z jiného prostoru- tichounké a slabé mňoukání. Ať jsme se rozhlíželi jakkoli, nikde jsme původce žalostných zvuků neviděli. Hlásek byl natolik naléhavý, že nás nutil k horečné aktivitě. Až malá zídka, napůl rozestavěná, prozradila své chlupaté tajemství. Byla dutá, úzká a v horní části zel obdélníkový otvor. Dlouhý, soustředěný pohled do zdánlivě bezedné tmy… a ejhle! Malý, plyšový uzlíček pobíhal v betonové pasti a nemohl z ní uniknout. Syn měl z nás ruku nejdelší, pohotově se- za užaslého pohledu přihlížejících- na zídku položil, natáhl ruku od díry a maličké bílo-rezavé kotě vytáhl na světlo Boží. V tu chvíli se mezi místními i překvapenými turisty rozlehl potlesk. Egypt má od pradávna kočky rád. Vůbec bych se nedivila, kdyby první Hotel pro kočky Praha, Kladno, Louny, Slaný, Žatec, střední Čechy či jen orientální Kočičí hotel Praha, Kladno, Slaný, Středočeský kraj vznikl právě v této africké, historií nabité zemi. Právě tady na vás číhají zástupy suvenýrů- koček- tedy kočičích bohyň Bastet. Pojďme teď na chvíli poodhalit její tajemství.

Bastet (v překladu z egyptštiny „Ta, která je z Bastu“) je staroegyptská bohyně původně vyobrazovaná v podobě lvice či ženy se lví hlavou, později v podobě kočky. Její výrazné ochranné rysy spojované se lví bohyní tak byly později modifikovány do mateřské ochrany. Tím získala povahu mírné a laskavé bohyně. Velké obliby tento kult dosáhl v řecko-římské době, ze které pocházejí i početné mumie koček. Bastet svou laskavostí ztělesňovala zároveň i ženskou rafinovanost. Za klidem a laskavostí- tak jak to u žen i u koček bývá- se skrývá u Bastet nevyzpytatelný temperament, který ji mohl změnit v obávané stvoření. Bastet- Bastet Sachmet, obraz ideální ženy Bastet tak mohla mít i podobu bojechtivé lví bohyně. S mocnou Sachmetou vytvořila jediné božstvo a v něm byla obrazem ideální ženy- zároveň přitažlivé i nebezpečné, něžné i kruté, matky, přítelkyně i milenky. Předkové našich Micin byli ve starém Egyptě uctíváni právě jako pomocníci této bohyně. A egyptská mytologie se kočkami jen hemží. V Egyptské knize mrtvých je napsáno, že bůh Slunce Rá se jednou proměnil v kočku, aby mohl bojovat se ztělesněním temnoty- hadem.

Jeden faraon si prý raději usekl rukáv svého oděvu, než aby vyrušil kočku, která na něm spala.

Ve starověkém Egyptě byla kočky přísně chráněna zákonem- za zabití kočky byl viník popraven. Našel-li Egypťan mrtvou kočku, musel nad ní truchlit, aby nemohl být vinen za smrt kočičky. Kočky byly tak vzácné, že jejich vyvážení z Egypta bylo přísně zakázáno. Féničané však jich několik ukradli a rozšířili do celého Středomoří. Egyptští bojovníci dostali za úkol pak přivést zpět každou z koček, kterou zahlédli.

Zemřela-li kočka- domácí mazlíček- její rodina si musela oholit na znamení smutku obočí. Kočka byla nabalzamována a mumifikována. Do hrobu byla uložena spolu s nádobami s mlékem a s hlodavci, aby jí bylo v posmrtném životě dobře. Po smrti svého majitele byly kočičky usmrcovány a v mumifikované podobě uloženy do hrobu se svým pánem, aby mu dělali na onom světě společnost. Kočičí mumie sloužily často jako modly v chrámech. Centrem uctívání koček v Egyptě bylo město Bubastis. Zde se i nachází kočičí pohřebiště, kde se pohřbívaly tisíce mumifikovaných koček. U města Beni Hasan se nachází chrám další bohyně s kočičí hlavou Pakhet.

Egypťané kočky považovali za božské pomocníky, proto jim šeptali svá přání a motlitby a věřili, že tak je bohové vyslyší.

Proč to tedy nezkusit právě prostřednictvím vaší kočky…