Péče o březí kočku II

 

                Výrazně zvětšený hrudník i břicho jsou známkou blížícího se porodu. Mezi další příznaky patří i častější používání kočičí toalety, často i zmenšená chuť k jídlu, či zvýšené mazlivé chování. Důležité je, aby kočička měla neustále i při snížené chuti k jídlu alespoň dostatečné množství vody.

V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj či hotelu pro kočky čikočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, střední Čechy mají kočičky nejen pravidelně měnící vodu ve svých kójích, ale i čerstvou přefiltrovanou vodu ve fontáně pro kočky.

Před porodem

                Před blížícím se porodem je třeba přemístit porodní box, záchod pro kočky a misky na vodu a krmení do dočasného výběhu, kterým může být například dětská ohrádka. V každém případě to musí být místo, do kterého budete mít snadný přístup. Kočičky obvykle přivádí své potomky na svět bez potíží a také bez lidské pomoci, přesto byste měli být na ně připravení. Je nezbytné si nachystat: vatu, papírové ručníky, kuchyňské utěrky, vhodnou dezinfekci (V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj či hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, střední Čechy používáme pro kočky velice šetrnou, ale přesto účinnou dezinfekci). Dále si připravte nádobu na teplou vodu, igelitové pytlíky a kovovou či plastovou nádobu na odpadky. Je-li to možné, domluvte se s vaším veterinárním lékařem, že v případě, že se dostanete do úzkých a nebudete si vědět rady, lékaři zavoláte.

Začátek porodu

                Porod obvykle nastává za 60 až 70 dní po připuštění. Jestliže se však vaše kočička spářila náhodně, datum oplodnění byste nemuseli znát a tak je potřeba se připravit na porod několik dní předem. Je důležité, aby majitel kočičky při porodu byl přítomen pro případ, že by nastaly nějaké potíže. Počátek první fáze porodu je doprovázen mručením, neklidem, arytmickým předením. To může trvat i několik hodin, v některých případech až 24. Za druhou fázi pokládáme začátek stahů, které se v počátku objevují po 30 minutách či ještě v delších intervalech, pak se zrychlují a před porodem každého koťátka k nim dochází každých 30 vteřin. Je možné, že je provází opět mručení a olizování vulvy, čímž se vypuzovací fáze stimuluje. Některé kočky v této chvíli porodní box vyhledají samy, tam musí být šero, jiné, především ty, které rodí poprvé, mohou být bezradné, a proto je nezbytná přítomnost a povzbuzení majitele. V každém případě je dobré zůstat poblíž a připravit se i na delší vyčkávání třeba s rádiem, televizí či knihou, aby vám čas ubíhal rychleji. Neustále však dávejte vaší kočičce najevo, že jste u ní. Malé děti by se měly vzdálit a ostatní zvířata by od porodního boxu být nejdále.

Porod

                První koťátko většinou přichází na svět asi 20 minut po začátku prvních rychlých stahů. Další (ve vrhu bývají nejčastěji 4) následují obvykle velice rychle, ale může se stát, že také v dost dlouhých intervalech, během kterých stahy přestanou. Délka porodu je naprosto individuální a na zkušenostech nezávisí.