Novorozená koťata

Kočičí miminka přicházejí na svět rychle za sebou, a tak kočičí maminka většinou ani nestíhá jedno očistit a už se dere na svět další. Za normálních okolností začíná koťátko čistit a olizovat v průběhu několika vteřin po narození. V případě, že se k tomu kočička nemá (to se může stát očekáváním příchodu dalšího koťátka či právě u prvorodiček nezkušeností), je nezbytné odstranit z hlavičky koťátka plodový obal a nechat kočičí mámu, aby se o další postarala sama. Jestliže nejeví zájem ani po 15 minutách, volejte veterináře. Snažte se nebrat koťátka z boxu, mohlo by se stát, že by je maminka později odmítala, což by pro vás znamenalo bud umělý chov či vyhledání maminky náhradní. Umělý chov je velice náročná záležitost a budete k ní rozhodně potřebovat permanentní rady veterináře. Je docela možné, že najdete maminku náhradní, to je to snazší a vhodnější řešení než chov umělý.

V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj či hotelu pro kočky čikočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, střední Čechy jsme se pečlivě starali o několik březích kočiček, které pak doma přivedly na svět nádherná koťátka.

Nová rodina

                Jestliže už jsou všechna koťátka na světě, začne se kočička velmi důkladně omývat a pak se spokojeně uvelebí se svou novou rodinou. Přes porodní box přetáhněte čisté povlečení, a jestliže je vlastní porodnice znečistěná, vyměňte ji. Některé kočičky potřebují po porodu pořádně jíst. Většina však, především snědla-li placentu, několik hodin potravu odmítá. V našem hotelu pro kočky čikočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj či hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, střední Čechy poprvé rodila také bílá britečka Bella, ta po porodu měla poměrně velkou chuť k jídlu okamžitě.

                Kočička po porodu nemá příliš ráda velkou pozornost, upřednostní klid a ticho. Občas se samozřejmě musíte podívat, jsou-li kočičí miminka v pořádku, pijí-li a nejeví-li žádné deformace. Může se stát, že maminka jedno nebo i několik koťátek odmítá. Budou to nejspíše koťátka, která mají nějakou vadu, budou pravděpodobně příliš slabá či neživotaschopná. V takovém případě se doporučuje poradit se s veterinářem. Koťátko, které by se podle jeho posouzení nemohlo ve zdravou kočičku vyvinout, se doporučuje uspat.

Poporodní péče

                Kočičí maminka se za normálních okolností zotavuje po porodu v průběhu několika dní, její hlavní starostí je krmení, čistění a zahřívání koťátek. Měla-li dosud vyvážený jídelníček, který byl bohatý na minerály a vitamíny, rozhodně ho v tento okamžik neměňte a to ani ve snaze, abyste kojící mamince nabídli stravu bohatší. Mohlo by to naopak vést k průjmu. Jestliže se však bude zdát, že kočička mléko ztrácí či se objeví jiné indikátory nedostatečné výživy, opět kontaktujte veterináře a nejvhodnější potravu složte s ním.

Odchov koťátek

                Koťata stráví s maminkou první tři týdny života, ta jim věnuje veškerou svou péči: olizuje je, zahřívá, krmí a čistí.