Odchov koťat

Poté, kdy kočičí maminka se tři neděle věnuje výhradně koťátkům, krmí je, čistí, olizuje a zahřívá. Když se koťátka narodí, mají zavřené oči, ouška ohnutá a ušní boltce přirostlé. Ouška se jim napřímí zhruba do dvou týdnů života. Koťátka začne otevírat oči po 5 až 6 dni, tento proces ale probíhá 2 až 3 dny než se oči otevřou úplně.

Péče o kočičí maminku a koťátka:

V období, ve kterém se koťátkům začnou otevírat oči, může v nich být dost nečistot, které byste měli velmi opatrně a jemně setřít hadříkem namočeným ve vlažné vodě. V našem hotelu pro kočky čikočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný , Louny, Žatec, střední Čechy či hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný , Louny, Žatec, Středočeský kraj používáme na péči o kočičí oči borovou vodu zakoupenou v lékárně a uchovávanou v chladničce. Každé koťátko mám modré oči. Do 12 týdnů se mu však změní barva očí na jeho stálou. Existují však plemena koček, u kterých se dospělé zbarvení očí vytváří asi až do věku 1 roku.

Strava:

Během prvních dní pečlivě sledujte, jestli všechna koťátka pijí dostatek mateřského mléka. Záhy zjistíte, že každé koťátko bude mít pravděpodobně svůj oblíbený struk, který si označí svým pachem, a jestliže je odmítnuto, bude velmi hlasitě protestovat. Maminka ho může odmítnout z důvodu přecitlivělosti struku. V takovém případě ihned kontaktujte veterinárního lékaře, mohlo by dojít k mastitidě. Struků má kočička 8, proto by mohlo koťátko mohlo za přecitlivělý struk vyhledat náhradní. Kočičí mamince podávejte po dobu kojení určitě 4X denně jídlo, aby měla dostatek mléka a aby sama byla zdravá. Samozřejmě je nezbytné jí zajistit dostatečné množství čerstvé vody.

Režim v počátečních fázích života:

Kočičí miminka první dny svého života tráví spánkem a jídlem. Normální porodní váha se pohybuje v rozmezí 57 až 114g a každý den maličcí tvorečkové přibývají v průměru 15g. Za týden by tedy měli přibrat svou porodní váhu. Až se koťátkům ustálí zaběhlý režim krmení- což se stane po několika dnech, je nezbytné je denně pečlivě prohlédnout a také zvážit. Když je budete zvedat, podložte jim celou dlaň pod tělíčko a druhou velmi zlehka přiložte na hřbet a krk. Musíte je držet pevně, aby se cítila naprosto bezpečně. Zdravé koťátko, které je krmené dobře je baculaté a pevné a má čisťoučký zadeček a obličejíček. Od prvního okamžiku života koťátkům kočičí maminka olizuje anální část, tím podněcuje jejich vyprazdňování a pak je samozřejmě důkladně očistí. Někdy se vám může zdát, že jim obličejíček, tělo i nožičky olizuje téměř drsně. Někdy se může stát, že se kočičí maminka po několika dnech rozhodně, že svá koťátka přestěhuje. V takovém případě jedno za druhým uchopí za krk a zanese na nové místo. Toto je běžné chování u koček divokých, které se tím snaží zabránit atakům predátora, který by mohl objevit a sledovat její hnízdo. Někdy můžete kočičku přesvědčit o tom, že již svoje koťátka přestěhovala tím, že jí přemístíte samy porodní box (samozřejmě na stejně výhodné místo jako původní) a zároveň vyměníte podestýlku V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný , Louny, Žatec, střední Čechy či hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný , Louny, Žatec, Středočeský kraj používáme pro vaše kočičky jemnou přírodní hrudkou podestýlku, na vaše přání však můžeme použít i bílé kamínky silikátu.