Péče o kotě I

Kromě těch případů, kdy koťátko o maminku přišlo či ho někdo násilím od matky oddělil, majitel nové koťátko získává ve stáří přibližně 12. týdnů. Maminka ho už převedla na pevnou stravu, naučila ho základní hygieně, i když se může stát, že ve výjmečných situacích zapomene použít kočičí záchůdek a pak je třeba mu ho znovu připomínat.

Zvykání na nový domov:

Přechod do nového domova je pro koťátko vždy náročnou životní situací. Může se stát, že v původním domově bylo zvyklé na jinou stravu, zcela určitě na jiné zvuky a pachy. Nerozumí tomu, kam se ztratila maminka a sourozenci. A tak všechny jistoty jeho dosavadního života se ztratily a nahradila je nejistota. Důvěrně známé prostředí jeho pelíšku se změnilo v cizí prostředí, v e kterém vládnou noví, neznámí , obrovití lidé. Nemžeme se divit, že vše dohromady vyvolává u koťátka projevy, které by jste možná nečekali. Původně vybrané hravé a živé koťátko, na které jste se chodili dívat, které jste si vybrali se může zdánlivě změnit v neklidné a plaché. Může se někde schovat, zmizet pod nábytkem a odmítat vylézt. V takovém případě je jediné řešení: koťátku se věnujte co nejvíce. Nepouštějte k němu v této situaci děti ani jiné mazlíčky, snažte se aby netrpělo hlukem i zbytečnými pohyby. Neustále se ujišťujte, že má ve svém dosahu čerstvou vodu, krmení a svůj nový pelíšek. Když uvidíte, že se koťátko usadilo a začalo se čistit, je to pro vás dobré znamení. Začíná si zvykat. V našem  hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský Krajjsme zažili už několik malých koťátek, na kterých bylo dobře vidět, jak něžnou a láskyplnnou péči jim věnujte.

Jest-li že máte ještě další mazlíky v domě, oddělte misky s krmením i pelíšky nového koťátka. V opačném případě by se mohlo bát najíst, ostatní by mu jídlo mohli ujídat nebo by bylo tak neklidné, že neusne. Až když si na sebe po čase zvyknou, můžete přiblížit misku s krmením i pelíšek na spaní k ostatním, ale i tak platí, že by každý mazlíček měl mít svoji vlastní misku i postýlku. Obvykle se koťátko při postupném zvykání si na nové prostředí připojí k ostatním samo. Přinesli-li jste si dvě koťátka z jednoho vrhu současně budou spokojeně spát vedle sebe od začátku. Malá koťátka potřebují hodně spát. Zůstávají-li ještě u maminky, vždy si krátce pohrají s ostatními a pak usnou.  Tento režim by měl platit i v novém domově. Čím bude koťátko větší, tím se budou období spánku zkracovat a hra prodlužovat.

Manipulace:

Pamatujte na to, že koťátka jsou velmi zranitelná, a proto s nimi zacházejte velmi opatrně. Nemačkejte je, neboť mají velmi křehké kosti, které by se mohly snadno zlomit. Nezvedejte je ani za kůži za krkem. Tak je sice nosívala maminka, ale ve věku proto vhodném. Může-li být odebráno od maminky, pak je nejlépe držet je tak, že pod koťátko podsunete dlaň a druhou ruku mu podpíráte krk a hrudník. Spodní ruku držte tak, aby koťátko v dlani sedělo. Jestli že se vám v dlaních vzpouzí, držte ho nízko u podlahy, aby mohlo seskočit samo.