Uctívání koček v Egyptě

Poznejte kočičí plemena | hotel pro kočky Miacis

Když v roce 525 před Kristem bojoval Egypt s Persií, vojevůdce z Persie postavil do čela fronty kočky. Protože Egypťané nechtěli kočkám ublížit, odmítli zaútočit a bitvu prohráli. Možná je to jen pověst, dobře se však v ní zrcadlí názor okolního světa na milování koček v Egyptě. I v našem hotelu pro kočky kočičky vášnivě milujeme, a tak vymýšlíme neustále další a další zdokonalování naší péče o ně.

egyptští umělci zachytili mimo uctívání koček také kočky veselým způsobem- podobně jako je tomu na dnešních pohlednicích. Kresby ze starého Egypta na útržcích papiru a úlomcích vápence ukazují kočičky v nejrůznějších situacích a nemožných rolích. Na jedné můžeme vidět, jak kočička nese džbán a košík na tyči vyvážené přes rameno. Jiná kočička velmi obezřetně pase hejno kachen. Další pak jako dáma sedí u stolu, v tlapičce vějíř a ubrousek, aby nabídla své kamarádce kryse do zlatova upečenou husu. Možná se těmito obrázky bavili kameníci, kteří pracovali na výstavbě hrobek pro krále či na výzdobě chrámů. Můžeme z nich v každém případě vidět, že kočky byly zbožňovány, uctívány a milovány. Kočky v Egyptě se nesměly vyvážet. Velcí féničtí obchodníci však velmi tajně propašovali kočky domácí do celého Středomoří. V Řecku pak byly kočky ztotožňovány s ženami, především s bohyní Venuší. Byla to bohyně plodnosti a zemědělců, pravděpodobně vznikla tato představa z kočiček jako hubitelek škůdců. I v našem kočičím hotelu kočičky rády útočí na rozličné plyšové myšky a pyšně je nosí jako svůj úlovek.

V Řecku však kočičky nebyly uctívány zdaleka tak jako v Egyptě. Nebyly tam ani pokládány za domácí mazlíky, a tak ve starověkém umění Řecka málokdy najdeme kočku vyobrazenou, nejčastěji to bývá na mincích.

Římské kočky

I v Římě kočičky vítali spíše jako hubitele hlodavců, dál si jich však příliš nevšímali. Jako připomínka nezávislé volnomyšlenkářské povahy koček byla bohyně svobody občas vyobrazována s kočkou u nohou. To je však spíše výjimkou, v Římském umění najdeme kočku vyobrazenou spíše v praktických běžných situacích, zbavenou tajemství a bez větší úcty. V našem hotelu pro kočky dobře vidíme, že kočka není obyčejné zvíře, že je to tajemná- téměř mytologická bytost. V mozaice nalezené v Pompejích je žíhaná kočička, které se podařilo chytit holuba. Je tady zachycena velmi věrně avšak bez přikrášlování, tedy zcela realisticky.