Kočky v literatuře - pokračování

Poznejte kočičí plemena | hotel pro kočky Miacis

K=kočka

Když byl v roce 1871 uveden jednotný základní výukový systém do anglických škol, nastala velká poptávka po slabikářích. Dodnes se ve spoustě škole, ve kterých se učí Angličtina, označuje písmeno K=kočka. V dětských říkankách se také objevují kočky jako milé přítulné bytůstky. To bylo první, co v 19. století děti četly. Některé říkanky jako např. „kočičko kočičko, kde jsi byla?“ lze datovat do poloviny 19. století. Ve starších knížkách pro děti najdeme spíše hospodářská zvířata a psy, kočky ne.

Dick whittington

V 19. století se ve školách četl či pantomimicky předváděl příběh Dicka, který se poprvé objevil v roce 1605, jako dnes již zapomenutá hra. Je to velmi volně ztvárněný skutečný příběh Richarda Whittingtona, jenž se stal v 15. století 3X londýnským starostou. Ve skutečnosti tohoto původně bohatého člověka líčí povídka jako chudého chlapce, který se vydal hledat štěstí do Londýna se svojí kočičkou. Prožil tam mnohá dobrodružství, při kterých mu kočka přinášela štěstí. Oženil se s dcerou svého pána a šťastně a spokojeně žili až do smrti. I v našem hotelu pro kočky máme spoustu takových kočiček, které svým majitelům přinesly štěstí a pohodu.

Kouzelný kocour Macavity

Jedna z nejznámějších literárních koček 20. století v knize T.S.Eliota. Poprvé vyšla v roce 1939. Byla to sbírka srozumitelných a vtipných básní, která se v ilustrované podobě našla cestu do školních osnov. I dnes znají zástupy dětí kriminální příběhy „kouzelného kocoura Macavityho“, „železniční kočku Skimleshanx, která chytá noční vlaky a také „Bustophera Jonese“, kocoura z okolí města.

Kočky v umění

Když se dívám na všechny fotografie z hotelu pro kočky není těžké pochopit, proč právě kočky jsou u umělců tak oblíbené. Je tu nádherný vzhled při nejrůznějších pohybech a postojích, který přímo vyzívá umělce aby vzali do ruky tužku nebo štětec, dláto či rydlo. V druhé řadě to je také přitažlivost tvorečka, který se sám o sebe stará na tolik, že lze jeho vnitřní život pouze odhadovat či zprostředkovat uměním. Je přímo lákavé zachytit kočku při lovu, kočku jako domácího mazlíčka, společníka či ozdobu. V kočičím hotelu je spousta kočiček, které přímo pobízejí ke ztvárnění.

První zobrazení

Ve starém Egyptě využívali řemeslníci a umělci nesčetných rysů ztvárnění kočky jako lovce, bořsta, ale i herce. V Knize básní o kočkách první tahajští ilustrátoři pojali tatáž témata podobně jako kreslíři z Japonska na perokresbách a akvarelech, v Evropě to pak byly především středověcí mniši.