Čich

 

Kočky se pustí do jídla teprve tehdy, až ho pozorně očichají. Sliznice v nose koček obsahuje asi 200 milionů olfaktorických (čichových buněk). Člověk jich má ve srovnání s kočkami jen polovinu.

Nejpřirozenější potravou koček je maso, rostlinné vůně (vyjma vůní rostlin jako jsou šanta, kozlík, šáchor či oliva) je příliš nelákají.

Tyto pro kočky magické rostliny využíváme v našem Hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Středočeský kraj pro potěšení vašich kočičích miláčků. Kočka se dokáže naučit spojovat například vůni cibule s hovězím, jestliže se často v jejich domácnosti společně připravují. Kočky se podle pachu řídí při vyhledávání kořisti, vytyčování teritoria, podle čichu zkoumají a vyhodnocují svoje okolí, pachy jsou důležité i v jejich pohlavním životě.

Vývoj čichu

Čich se u koťátek vyvíjí velmi brzy. První jejich zkušenost je vůně maminky a jejich domácího hnízda. Už ve věku několika dní mají koťátka čich velmi citlivý. Ten každé z nich dokáže vést k určitému konkrétnímu struku, ze kterého sají mléko.

Pachová mapa

Jakmile koťátko opouští hnízdo a začíná se osamostatňovat, vytváří si vlastní obraz pachů. Když povyroste a vydává se na výpravy, obohatí své čichové zkušenosti. Otírá hlavu a boky o nábytek, stromy v zahradě, o své majitele, ostatní mazlíčky a tím zanechává pachovou stopu. Chování je spojováno s vytvářením pachové mapy. Kočka díky čichu získává velmi důležité informace o světě kolem sebe. My si jen stěží umíme představit jejich svět plný pachů a vůní. Čichová paměť, která je pro člověka jen zkušeností příležitostnou, tvoří součást všedního života kočky.

Citlivost čichu

Schopnost zaznamenat a určit různé pachy je posilována u kočiček posilována útvarem vomeronasálním, tedy Jacobsonovým orgánem. Tento orgán chybí člověku ale například i psovi. Je to úzký průchod, který vede od patra v tlamičce do malého orgánu v horní čelisti. Tento orgán obsahuje smyslové buňky. Při setkání kočičky s neobvyklým či velice zajímavý pachem, otevře kočka tlamu, lapá vůni jazykem, který pak ohne k Jacobsonovu orgánu, odtud je podnět přenášen do mozku. Při tom má kočička natažený krk, tlamičku pootevřenou, čenich pokrčený a ohrnutý horní pysk. Tomuto postoji říkáme flémování. Často ho vídáme u dospělých kocourů při kontrole samice v říji. Může ho vyvolat i jiný pach, zvláště pro kočky líbezná vůně šanty kočičí. Aby bylo vašim kočičkám v našemHotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Středočeský kraj veselo, mají tady k dispozici okusovadlo na posilování chrupu se sušenou šantou kočičí. Šanta kočičí (Nepeta cataria) je bylina, která roste v mírném pásu Evropy a Severní Ameriky, její květy jsou bílé, nachově tečkované. Pro kočky jsou však zdaleka nejpřitažlivější listy. Čichají k nim a žvýkají je, o rostlinu se otírají a válejí se v trsu. K příjemnému zážitku kočky přispěje keřík, který vysadíte v zahradě či jej pěstujete jen jako pokojovou rostlinu. V našem Hotelu pro kočky či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Středočeský kraj pěstuji šantu, šáchor, trávu pro kočky celoročně.