Kočičí smysly a stavba těla

II. kapitola

V průběhu evoluce koček se vyvinul naprosto dokonalý nástroj k lovu tvořený kostrou, která se skládá z 245. kostí (lidská jich má 206). Kostra kočky má především více obratlů, které tvoří páteř. Stavba pevných a lehkých kostí umožňuje vytvoření svalstva vhodného k obratnému pohybu.

Jednotná stavba

Kočkám zůstaly na rozdíl od psů hlavní rysy stavby těla s výjimkou několika zvláštností u plemen japonský bobtail a manx nezměněné. Velikost koček kolísá poměrně málo: u samců v rozmezí asi 3,5-7kg a u samic 2,5- 4,5kg. Průměrná kočka je vysoká v kohoutku asi 30cm a na délku měří kolem 80cm. Všechny domácí kočky mají zhruba stejný tvar a velikost. Celkově rozeznáváme ve světě koček tři typy:

1) zavalitý typ- je krátký a kompaktní, má krátkou a kulatou hlavu, plochý obličej, široká ramena i záď a krátké nohy. Typickým příkladem je britská krátkosrstá kočka.

2) svalnatý typ- jako je cornish rex nemá tolik kulatou hlavu, nohy má střední, stejně tak ramena i záď.

3) útlý typ, kterým je například siamka, má klínovitou protáhlou hlavu, tenké a dlouhé nohy, úzká ramena i záď

Ve foto galerii našeho hotelu pro kočky, tedy kočičího hotelu, ale určitě i hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, střední Čechyči kočičího hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Slaný, Kladno, Louny, Žatec, Středočeský kraj.  Všechny tyto půvabné krásky najdete.

Kočka je pružná a obratná

Nejnápadnější znakem kočičí kostry je ohebnost páteře. Je to dáno poměrně volnými spojeními mezi obratli, jež jsou oddělené chrupavčitými ploténkami. To umožňuje kočce odpočívat v různých polohách, skákat a umývat se takřka po celém těle. I ocas je pružný a může „hovořit“ či sloužit k udržení rovnováhy při chůzi po úzké hraně či šplhání. Kočka němá klíční kosti. její trojúhelníkovité lopatky jsou posunuté ke stranám hrudníku a neleží na hřbetní straně jako u lidí. Díky tomu kočka dokáže šplhat, chodit po úzké římse a protáhnout se štěrbinami, jestli že jimi projde její hlava. Každá lopatka dosedá rovnou na kost ramenní (humerus), se kterou spojená kloubem ramenním, což dodává kočce pružnost při pohybu a skocích. Také u zadní končetiny je stehenní kost (femur) zakončena kulovitým kloubem, kterým je spojena s pánví, z čehož vyplívá, že je kočka při běhu hodně pohyblivá.

Stvořena k lovu:

Kočky jsou prstochodci- došlapují pouze na prsty (lidé jsou ploskochodci). Toto je typický znak aktivního lovce, jelikož se tím prodlužuje krok a docílí zrychlení. většinu sílí vyvíjejí svalnaté zadní nohy. Nohy kočky jsou nejen silné, ale v případě potřeby se dokáží pohybovat nesmírně jemně. Kočka, která číhá na kořist, dokáže strnout na dlouhou dobu bez hnutí. Může téměř „zamrznout“ uprostřed kroku s jednou přední packou zvednutou až do okamžiku, než vyrazí. Kočky na rozdíl od psů nevydrží kořist dlouho pronásledovat, jsou však trpělivé. Umí mistrně využít momentu překvapení a být smrtelně přesné.

Lovecký pud vašich mazlíčků v našem hotelu pro kočky, kočičím hotelu  uspokujeme formou hry s rozličnými hračkami opatřenými pestrobarevnými peříčky, provázky, které v nich evokují prchající myšky…