Hmat

Hmat je u kočky oproti jiným smyslům méně vyvinutý. Je to zřejmě proto, že není tak důležitý pro lov. Nejcitlivější místa na těle jsou v tomto pořadí: jazyk, čenich a tlapky. Při pohybu smyslové buňky tlapek vnímají a do mozku předávají údaje o povrchu, jeho teplotě a sklonu. Právě díky těmto údajům je pohyb po zemi úspornější a jistější. Mimo to pacičky vnímají drobné chvění země, právě toto je pravděpodobně příčinou schopnosti koček předvídat zemětřesení dřív než ho rozpozná člověk svými smysly. V našem hotelu pro kočky, kočičím hotelu či hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský Krajmají vaše kočičky k dispozici důmyslné hračky pro procvičování svého hmatu.

-Citlivý hmat

Vibrisy jsou velice citlivé hmatové vousy na obličeji. Jsou velice důležité pro orientaci kočky. Stane-li se, že je má kočička poškozené či ji dokonce chybí, pohybuje se o mnoho nejistěji zatím co kočky se zvláště dlouhými vibrisy jsou naprosto jisté. Na dotyk reagují také folikuly v kůži. Proto kočce dělá velmi dobře, když jí hladíte, a naopak jí rozhodně nepotěšíte, když jí budete hladit proti srsti. Radost z hlazení se probouzí velmi záhy v době, kdy maminka olizuje koťata. Smyslové orgány umístěné v kůži informují kočku také o teplotě v okolí. To jí napovídá, kde najít teplé místo k spánku, zatím co při chladu naježí srst, čímž velmi znatelně zlepší její izolační funkci. Mimo to jsou v kůži i receptory pro vnímání proudění vzduchu. Chovatelé, kteří koupou kočku a následně použijí fén pro její vysušení, vědí že kůže kočky je velice vnímavá na silné proudění vzduchu. Kočky vyloženě nesnášejí vítr a hledají vždy chráněné místo. Na podzim však řeší dilema, zda uniknout větru či podlehnout honbě za poletujícími listy.

Kočky jsou pravděpodobně dost necitlivé na vysoké teploty nějakého povrchu. My lidé vnímáme jako bolest teplotu zhruba 44°C, kočky až 52°C To vysvětluje proč kočky tak často spí hodně blízko ohně, až si někdy připálí chlupy. Nosní zrcátko je ale citlivé na chlad, proto vídáme kočky jak si schovávají čenich pod ocas, aby měli tvář v teple a pohodlí, i když je v okolí zima.