Kočka domácí a její vývoj

Poznejte kočičí plemena | hotel pro kočky Miacis

Ze tří, možná dokonce ze čtyř druhů kočky divoké se vyvinula dnešní kočka domácí. Dle dokladů žili první kočky domácí pravděpodobně ve starém Egyptě. Jejich mumie objevili archeologové v Beni Hasanu v roce 1889 ve středním Egyptě.

Mumie

Nález tisíců mumifikovaných kočiček byl velice zajímavý. Možná jich nebyly tisíce, možná jich byly miliony, neboť většina mohla být použita jako hnojivo či vyvezena. Do Anglie dorazilo 180.000 koček- tedy 19 tun kočičích mumií. Tam byly prodávány na zemědělském trhu.

Kočka Egyptská

Tyto pozůstatky pocházejí z období zhruba 2.000 let před Kristem- tedy z období velkého uctívání koček. Nejčastější kočičí typ, který byl objeven v Egyptě, měl světle žíhanou plavou kožešinku, která v současné době žije v okolo Středozemního moře. Rozhodně však ne všechny kočky měly toto zbarvení. Byli objeveni i jedinci tzv. kočky bažinné, která se vyskytuje na Středním východě. V roce 2.000 před Kristem se silně vyvíjel kočičí kult, a tak bylo nezbytné, aby se kočky rozšířily nejen na venkov, ale i do měst dávného Egypta mnohem dříve. Na bohaté úrodě obilí byla založená dávná Egyptská civilizace. Obilí dávalo produ 2x či dokonce 3x ročně v oblastech zaplavovaných Nilem. Kolem roku 3.000 let před Kristem začínalo velké období Egyptské slávy a Egypt byl jednotný. Divoké kočky tak byly přitahovány k Egyptským usedlostem s velkým množstvím myší a krys v sýpkách. Později je začaly lákat i města s ohromnými zásobami obilí. Vzhledem k tomu, že se kočka dobře přizpůsobí, staly se kočky nejen důležitou soičástí života v Egyptě, ale byly nakonec i uctívány. Kočka je bytost přizpůsobivá a tak v našem hotelu pro kočky se jí nestýská, ba naopak takový hotel pro kočky příjmá jako novou pozitivní zkušenost.

Divoká kočka

Třetí v pořadí mezi předchůdkyněmi dnešní kočky domácí je kočka divoká. Vyznačuje se výrazným ocasem na konci s krásou černou zakulacenou špičkou. Je tmavší a zavalitější než plavá kočka, má nápadné žíhání, které se jí nejspíš vyvinulo v důsledku života. O přínosu kočky divoké do genetické výbavy kočky domácí se stále vedou spory. Jejím domovem jsou britské ostrovy a severní Evropa dodnes. Z jejího výskytu lze usoudit, že mohla poměrně jednoduše proniknout jako kočka plavá do afrických zemědělských usedlostí. Další možností ale je, že se plavé kočky, které přivezli obchodníci do starého Říma či cestovali jen v podpalubí lodím rozšiřovaly na sever spolu s římskými legiemi a následně se křížily se evropskými kočkami. Bylo běžné, že římská armáda brávala s sebou do západní Evropy kočky, aby ochraňovaly jejich zásoby potravin. I dnes, jak zjišťujeme v našem kočičím hotelu jsou kočičky zdatné cestovatelky a při vlídném zacházení a dobrém prostředí nejsou při převozu do našeho hotelu stresovány.