Hanumanův chrám

Bali-hlavni-hram
Hanumanovo-potomstvo
Bali-chram
Svatyne-bali
Bal-inetopyr-bigist
Carokrasna-priroda-bali_2
Bali-dzungle
Hanumanovo-potomstvo-2

Hanumanův chrám

Asi málokdo by předpokládal, že, bude-li se prodírat nádhernou, vlhkou, tajemno indonéskou džunglí, narazí na nějakou zvláštní stavbu. Jestli si myslíte, že jsme po kolena špinaví od těžkého bahna, doklopýtali přes všudypřítomné nekonečné provazy kořenů, skrz podané ruce lián, k nějakému hotelu pro kočky či kočičímu hotelu, jen blázínek by si myslel, že k hotelu pro kočky Praha, Kladno, Louny, Slaný, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, střední Čechy či kočičímu hotelu Praha, Kladno, Louny, Slaný, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj, ale to, že se tady v tisíceré zelené podstatě přírody setkáme se zvířecím chrámem, jsme ani my nečekali.

Sestupovali jsme hluboko do údolí. Původní cesta lemovaná špalírem opic- makaků jávských- prudce padala do zelených hlubin. O opicích jsme věděli, na opice jsme se těšili… Jako svačinu na cestu jsme si vzali několik banánů (v Indonésii jich roste 12 druhů a jeden zvlášť dobrý chutná spíše jako pomeranč a má také jako pomeranč jadérka) a kromě banánů jsme si nacpali plné kapsy čerstvých zelených burských oříšků. Chutnaly znamenitě.

Čím dále od cesty jsme sestupovali, tím více opic kolem nás bylo. A byly také odvážnější a odvážnější. Jejich potřebu vyhledávat naši blízkost jsme identifikovali jako projev hladu. Nabízeli jsme jim tedy banány. Sice si je od nás brali, ale jen proto, aby jimi mohli vztekle házet. Za této podivuhodné hry jsme došli k nádherné, tajemné a džunglí částečně pohlcené půlkruhovité stavbě, odkud shlížel jakýsi zvláštní reliéf. Ještě zvláštnější bylo, že koncentrace opic vzrostla geometrickou řadou. V několika tlupách nás obkroužily a stahovaly se kolem nás jako smyčka. Netušili jsme, jak z toho ven a ani číms e vykoupit. Opice nám to ukázaly samy. Přiskočily a z našich kapes plnýma hrstmi vybíraly čerstvé burské oříšky a chvatně je konzumovaly. Když jsme se pokusili o únik, nejmladšího syna vůdce smečky štípl a nejstaršího kousl. Když opice dojedly poslední ořech, tak rychle, jak se tu objevily, zmizely v horních patrech džungle. Notně zděšení jsme chvátali pryč. Až později jsme se dozvěděli, že ta tajemná krásná stavba byla chrámem zasvěceným opičímu bohu Hanumanovi- pro opice ideální místo k životu, pro lidi nebezpečné a pro kočky neúnosné.

No, umíte si snad představit vedle takové bašty kočičí hotel či hotel pro kočky? To divoce tajemné, džunglí pohlcené místo bylo na hony vzdálené mé představě vlídnéhohotelu pro kočky Praha, Kladno, Louny, Slaný, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava střední Čechy či kočičího hotelu Praha, Kladno, Louny, Slaný, Žatec, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj…

 Přesto to bylo místo tak hluboce mystické, že se tam ve vzpomínkách často vracívám…