Délka života kočky

 

 

Délka života

Kočka se dožívá průměrně 12-15 let, i když některé kočky žijí více než 20 let a rekordy činí 34 i 43 let. Kočky v domácnostech mají v tomto ohledu větší štěstí. V našem Hotelu pro kočky či Kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj slýcháme mnoho dojemných příběhů, ve kterých vy- noví majitelé kočiček- jste takto zdivočelé šelmičce nabídli domov a záchranu. Na životě zdivočelé kočičky a především na délce přežití si vybírají daň nehody, jedy, epidemie, rvačky se psi, špatná výživa a bohužel i lidské zásahy.

Celoživotně

Kočky žijí déle, pokud jsou spokojené, vedou klidný život v domácnosti, kde je mají lidé rádi. V dnešní společnosti kočky přežijí mnohá manželství. A je příliš mnoho nechtěných koček, ty pak jsou zahnány nebo opuštěny a jen několik nejšťastnějších najde nový domov.

Mládí kočičky

Po narození kočička nevidí a nemá zuby. Zhruba po týdnu otevře oči (všechny koťata jsou modrooká), zhruba za další týden se kotě řídí zrakem i sluchem. V tomto období začíná matka své potomky učit. Vývoj koťat je velice rychlý, Zhruba ve třech týdnech si začínají hrát povzbuzována mrskajícím se ocasem maminky. Následují hravé zápasy a honičky, které vypadají jako zábava, jedná se však o důležitou přípravu na život dospělé kočky. Hra uspokojuje hlubší citové potřeby a koťata, která si nemohla hrát, bývají v dospělosti útočná nebo vystrašená.

Život nezávislý

Zhruba ve třech měsících jsou koťata odstavená a připravená vést samostatný život. Dospělý chrup se objevuje ve 4-6 měsících. Asi od 6 měsíců jsou samice pohlavně dospělé, samci pak zhruba o měsíc později. Ve 12 měsících jsou kočky plně dorostlé. Lze říci, že první rok života kočky odpovídá prvním 15 letům života člověka. Dalších 5 let je možné přirovnat k mládí člověka a šestiletá kočka je ve středních letech. V osmi je možné pozorovat první známky stárnutí. Kočky mezi 9 a 15 měsícem věku označujeme jako adolescenty (dospívající). Od té doby jsou „junioři“ (mladé), nad 2 roky pak „senioři“ (staré). Kočkám, kterým je nad 7 let, říkáme „veteráni“.

Stará kočka

Od devíti let lze kočičku považovat za starou. Někdy ztrácí zájem o lov, zrak a sluch mohou slábnout, častěji vyhledává pohodlí domova- především zdroj tepla a měkké polštáře. V našem Hotelu pro kočky či Kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj vycházíme vstříc potřebám každé věkové kategorie vašich kočičích mazlíčků.

K zřetelným známkám stárnutí patří šedivění čenichu, zakalení očí, matná srst, uvolnění kůže, vystouplá pánev a páteř. Každý majitel kočky by si měl uvědomit velikou zodpovědnost za péči o takové zvířátko, které mu dlouhá léta poskytovalo hodně radosti. Má mu rozhodně co vracet v době jeho stáří!