Kočky v historii

Poznejte kočičí plemena | hotel pro kočky Miacis

Římské kočky

Při taženích Británií a Galií vozila římská armáda kočky s sebou pro jejich neocenitelnou schopnost hlídat zásoby potravin. Římští osadníci pak začali chovat kočky z lásky a pro potěšení- nejen kočky domácí ale i větší druhy. Dá se tak předpokládat, že jim některé kočky utekly a spářily se s divokou kočkou (Felis Silvestris). Tato kočka žila běžně ve výše položených místech Británie a západní Evropy. V dobách návratu Římanů domů ve 4. století po Kristu Římané pak své kočky nechávali v dobitých územích.

Mohamedova kočka

Po Mohamedově smrti roku 632 po Kristu se islám šířil jižní Asií a na západ po délce severoafrického pobřeží. V islámu hrají kočky specifickou roli, neboť Mohamed měl svoji kočku Muezzu, kterou velmi miloval. Dle pověsti se traduje, že než aby vyrušil ze spánku Muezzu, raději daroval otrokovi své roucho. Měl také v oblibě umývat se ve vodě, ze které jeho milovaná kočka pila. I v našem hotelu pro kočky pozorujeme, jak kočky milují vodu a volný přístup k rozličným fontánkám.

Asijští kočičí milovníci

V životě lidí celé Asie si kočky vydobyly své nezastupitelné místo. V Indii je chovali pravděpodobně od začátku našeho letopočtu, neboť kočičí bohyně byla zde spojována s plodností. Asi o 1000 let dříve jejich chov započal v Číně. Je však jisté, že si staří Číňané na ně dlouho zvykali. Kočka a had byli pod ochranou buddhismu. Podle buddhistické pověsti totiž had a kočka jako jediná stvoření se neradovali ze smrti Buddhy. I v našem kočičím hotelu máme půvabnou kočičí sošku, kterou jsme si dovezli z buddhistické země. V Čínské kultuře byly kočky od pradávna spojovány s chudobou. Možná je to pro jejich souvislost s buddhismem či pro představu, že dobře fungující hospodářství nepotřebuje k hubení hlodavců chovat žádnou kočku. Navzdory tomu panovalo všeobecné přesvědčení, že lidi před chudobou ochrání vhodně umístěná soška před domem a uvnitř domu obrázek kočky. V našem hotelu pro kočky kočička soška mává svou tlapičkou na uvítání každého nového chlupatého klienta. Byla to stará Čína, kde vznikla ošklivá pověra, že černá kočka přináší smůlu. Toto zlé tvrzení se stalo jednou z nejtrvalejších kočičích pověr- dlužno konstatovat, že celá Británie věří pravému opaku. Do našeho kočičího hotelu přijíždí spousta nádherných černých koček, které velmi obdivujeme.