=pro kočky silně aromatická rostlina, která je z rodu máty a neodolatelně přitahuje většinu těchto šelmiček
- Typická situace: Kočka se válí v šantě kočičí
- Co si myslí kočka: „To je neuvěřitelné blaho, taková vůně!“
- Vysvětlení: šanta kočičí patří mezi rostliny, které mají schopnost uvést kočku do stavu vytržení. Mezi tyto rostliny patří: olivovník, mimózy, kiwi, papirus či chřest, především však timián a ze všeho nejvíce kozlík lékařský a šanta kočičí. V našem hotelu pro kočky Miacis nabízíme vašim mazlíčkům jak kozlík, tak šantu. Šanta je nazývána také „kočičí trávou“, někdy „kočičí mátou“. Její vůně totiž připomíná mátu, protože obsahuje vonnou molekulu nepetalakton, která je blízká LSD. Sotva se kočička k těmto dvěma bylinkám přiblíží, dostane se téměř do stavu vytržení. Rostlinu očichává, okusuje, olizuje, otírá se o ni či se začne s rozšířenými zřítelnicemi válet blahem po zemi. Nakonec se olíže, aby se zklidnila. Nemusíte se však obávat, vaší kočičce se nic nestane, šanta kočičí nemá žádný vedlejší účinek na zdraví kočky.
- Náhradní šanta kočičí: Někdy bývá náhradní šantou kočičí nazývána směs mladých výhonků obilovin, která usnadňuje kočce trávení a vylučování chlupů.
- Typická situace: Kočka, která žije v bytě, pojídá mladé výhonky z květináče.
- Co si myslí kočka: „Je to fajn, mám svou pokojovou zahrádku!“
- Vysvětlení: Rostlina prodávaná v chovatelských potřebách jako šanta kočičí bývá většinou směsí obilnin, kterými jsou ječmen, oves pšenice a žito. Tato směs samozřejmě nemá žádné provokující a dráždivé vlastnosti jako pravá šanta kočičí, většina koček jí má však ráda, především pak ty, které nemohou chodit do zahrady. Její pojídání napomáhá totiž vylučovat chuchvalce chloupků, které se nahromadily v žaludku, a usnadňuje také peristaltiku střev, nemá však žádné účinky protiparazitální.