Kočičí stáří

Čas se nezastaví ani v kočičím životě A naše kočička, pokud bude mít štěstí, zestárne. S tím se všichni budeme muset smířit. Délka života koček se liší stejně jako u lidí. Delší život mají obyčejně kočky, které svůj život prožijí v bytech (domech). Ty se dožívají věku okolo 15 let. Venku žijící kočky mají život kratší asi o jednu třetinu. Tzn. že se dožívají stáří okolo 10 let . Nejkratšího věku se dožívají kočky, které žijí zcela divoce. U nich se délka věku pohybuje okolo šesti let. Kratší život u koček žijících venku je způsobena častými haváriemi koček s automobily či neléčenými nemocemi. Kočky žijící naprosto divoce, tzn. nemají žádné místo, kde by měli domov s lidmi, kteří jim chystají jídlo a odkud vycházejí na své toulky a zase se sem vracejí, jsou vystaveny mnohem víc predátorům a dalším nebezpečím mezi nimiž jsou i myslivci, kteří je zcela bezohledně likvidují.

Tyto hodnoty délky života koček ovšem musíme brát jen jako průměrné délky života. Kočka, která žije v domácnosti s člověkem, který se o ní dobře stará, pravidelně s ní chodí k veterináři , se dožívá vyššího věku a nejsou výjimky dvacetiletých koček. I v našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… jsme již měli tyto dvacetileté veterány, kteří byli na svůj věk ještě docela aktivní. V kočičím světě však existují- stejně jako v tom lidském – extrémy, kdy se kočka dožila věku přes 30 let a je doložen případ třicetišestileté kočky . To je však naprostá výjimka.

Stárnutí kočky můžeme pozorovat na ztrátě pohyblivosti. Zjišťujeme, že kočka hůře skáče, hůře překonává překážky a je pomalejší . Její tělo již není tak pružné, klouby jsou opotřebované a kočičce dělá problémy mnoho věcí , které byly dříve na denním pořádku. Vidíme, že kočka-zvláště ve stáří- velkou část dne tráví odpočinkem ve svém pelíšku. Je důležité, abychom jí tento klid dopřávali a nenutili ji do aktivit, které neodpovídají jejímu věku. Toto by hlavně měly zajistit rodiče malých dětí, které ještě nejsou schopné odhadnout situaci staré kočičky a mohly by ji tím i ublížit.

V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj…máme pro kočičky, které jsou staré šetřící režim a více klidu pro jejich odpočinek.

Staré kočičky také mají více problémů s osobní hygienou. Čištění kožíšku jazykem je unavuje, a proto mají kožíšek méně upravený než dříve a méně lesklý. Měli bychom na to pamatovat z a s údržbou kožíšku jim pravidelně pomáhat. Tzn. že je budeme častěji vyčesávat a kartáčovat. S pokročilým věkem bude pravděpodobně naše kočička hůře vidět a hůře slyšet. Projeví se to její zhoršenou orienací. Také zažívání a střeva pracují mnohem hůře a pomaleji a to známená, že často může docházet k zácpám. S přibývajícím věkem se také zvyšuje riziko nádorových onemocnění. Funkce vnitřních orgánů, jako jsou ledviny a játra se také zhoršuje a zpomaluje.Dopřejte proto svým starým kočičím kamarádům více pravidelné péče, klidu a pokud je potřeba, tak i veterinární péče.

Všechny tyto věci bychom měli náležitě zohlednit v našem přístupu ke staré kočce. V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj…jsme pro všechny tyto situace připraveni a máme s tím velké zkušenosti.