Kočičí úvahy o Ligurii

Liguria-manarola
Ligurie-sciarborasca
Ligurie-varazze


Kočičí úvahy o Ligurii

V dobách útlého dětství našich synů i našich koček jsme rádi na léto vyráželi do nádherného italského kraje tou dobou ještě na hony vzdáleného unifikovanému turistickému duchu. Jezdili jsme sem do panenské přírody poblíž karmelitánského kláštera do kouzelného starobylého domku (původní poustevny) na skalách nad mořem hluboce odpočívat. Naši kluci si v těchto končinách užívali bezbřehé svobody, jakou by nezažili v žádném turistickém centru. Bylo tu úchvatné ticho, jaké by nebylo v žádném penzionu či hotelu a klid, jaký by stěží nabídl i hotel pro kočky či kočičí hotel. O dovolených v Desertu (v překladu na poušti) budu psát více i v dalších článcích. Zmíním se také o místních kočkách a jejich životě, o jiném kočičím životě, než nabídne hotel pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj. Protože každý kočičí hotel Praha, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy poskytne vašim mazlíčkům stravu a bezpečí, ať si vy můžete užívat bez starosti svoji lidskou dovolenou či pracovně odcestovat s dobrým pocitem, že pro kočkyve Smečně děláme maximum.

…ale tam v kopcích nad mořem, kde lišky dávají dobrou noc, vypadá kočičí živobytí jinak. Tak teď od začátku; kam že jsem vás to zavedla… Vítejte v Ligurii! Ligurie leží v severozápadní části Itálie na pobřeží Ligurského moře. Sousedí s Francií na západě, Piemontem na severu a Emilií- Romagnou a Toskánskem na východě. Její rozloha je 5420 km2, na kterých žije přes 1,6 milionu obyvatel. Ligurie je třetí nejmenší Italský region, jehož hlavním městem je Janov (Genova). Tento poměrně malý region se ještě dále dělí do čtyř provincií: Genova, La Spezia, Imperia, Savona. Od Českých hranic je Ligurie vzdálená asi 1 100 km. Počasí je zde přívětivé, průměrná teplota v zimě je v Ligurii něco mezi 8°C a 10°C, v létě 25°C až 30°C. Na pobřeží téměř nikdy nemrzne (starousedlíci však zažili i zamrzlý Janovský záliv). Název Liguria je velmi starý, pochází až z předrománského období. Liguria se stala římskou kolonií už v 2. Století před Kristem. Během středověku plně vládl této oblasti Janov. Až v průběhu 15. až 16. století se o vládu nad oblastí střídalo město Milán s Francií. Následně zde znovu až do roku 1796 panovala Republica Genova. Ligurská republika vznikla během vpádu Napoleona Bonaparta. V roce 1805 byla anektována Francií. V roce 1815- ke konci napoleonských válek- ovládlo Ligurii Království Sardinie. Teprve v roce 1946 vznikla Itálie v současných hranicích. Vlastní ekonomika Ligurie je založená kromě průmyslu nyní hlavně na turismu, produkci olivového oleje, výrobě vína.

Ligurie vám nabídne spoustu příjemných a atraktivních zážitků:

  • Antické i středověké památky
  • Původní kouzelná městečka na pobřeží i v horách
  • Roztomilé ekofarmy s výbornými čerstvými sýry a sušenou šunkou
  • Písečné, kamenité i skalnaté pláže s divokými vlnami
  • Bujná teplomilná vegetace
  • Nedotčené lesy s množstvím turistických a cyklistických stezek
  • Jeskyně s prehistorickými nálezy a léčivými prameny
  • Romantické mořské jeskyně
  • Vynikající pizzu a ještě lepší zmrzlinu

A co více: lidé jsou zde srdeční a i trochu rezervovaný středoevropan si nemůže nevšimnout, že tu člověk k člověku má tak nějak blíže. A milují kočky! Snad každá domácnost má svého kočičího mazlíčka, který je zhusta řádně rozmazlován. Je-li tu nějaký hotel pro kočky, nevím. Jisté ale je, že zdejší kočičí hotel by měl určitě výbornou kvalitu. Docela si umím představit na sněhově bílé pláži honosný pětihvězdičkový hotel pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy.

…jak vrátného v perfektní uniformě dělá některý z turistů.