Péče o srst

Všechny kočky jsou velice čistotné. Už první zkušeností malého kotátka je, že ho samice olíže, Takováto zkušenost se stává v jeho životě naprosto nezbytnou. Kočička každé kotě, které přivede na svět, důkladně očistí a tím ho zároven podnítí k prvnímu nádechu. Až do té doby, než kotěti budou zhruba 3 týdny, maminka kočka ho bude denně omývat a olizováním ho zároven budit ke krmení. I při následujícícm soužití samice a jejích potomků dochází k častému olizování a očichávání. Když kotátka dospějí asi do věku 3 týdnů, začínají se samostatnou očistou, ale olizují se i navzájem. Toto vzájemné čištění pokračuje ještě minimálně další 3 týdny a přispívá tak ke vzájemné soudržnosti mezi sourozenci. Jesltiže kotátka žijí pohromadě, vzájemně se olizují celý život. Toto přítelské gesto také můžeme vidět i u dvou kočiček, které spolu dlouhodobě žijí v jedné domácnosti. Někdy si také můžete všimnout, že kočička přítelsky olizuje svého kamaráda psa.

Centrem pozornosti osobního života šelmičky je však péče o vlastní srst. To jí skýtá mnohá potěšení a kdo ví, možná při tom vzpomíná na pohodový život malého kotátka. Čištění kožíšku je nezbytné z hygienckých důvodů, je však také nezbytnou součástí výživy, protože maz, který kočička umně roztírá z chlupovách váčků představuje důležitý zdroj vitamínu D.

Umění očisty

Na jazyku kočky se nacházejí papily- zahnuté bradavky- které kočičce dobře slouží k seškrábávání stravy, ale jsou i výbornou pomůkou k čištění kožíšku. Kočka má tak pružnou páteř, že dosáhne téměř kamkoli na svém tělíčku. Rituál očisty většinou zahajuje drbáním na krku, na uších, levou zadní nohou. Kočka je dobrý metodik, a tak pokračuje očistou boků, hřbetu, ocasu a spodní části tělíčka. Až potom následují přední a zadní tlapičky. Nastává čas pro očistu hlavy a uší. Kočička si navlhčí tlapičky slinami, aby tento záměr naplnila. Chce-li šlemička odstanit kusy bláta a jiných skutečně hrubých nečistot z kožíšku i mez prstíky, používá své drápky a zuby. Dokonce i ke konci rituálu se většinou ještě vrací k libovolné části těla, která vyžadovala větší péči. Nesnáší, byl-li její kožíšek znečištěn něčím lepkavým, k takový místům se opakovaně vrací, aby je dokonale vyčistila. Některé chemické látky, jakými jsou například barvy, mohou být pro kočičku po spolknutí nebezpečné, a proto by je měl odstanit výhradně chovatel trochou lékárenského lihu a pak místo ošetřit vodou. V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu tedy hotelu pro kočky Praha, Karlovy Var,y Plzen, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechynebohotelu pro kočky Praha, Karlovy Var,y Plzen, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj v tomto pro kočky důležitém procesu můžeme napomoci těmi nejkvalitnějšími kosmetickými přípravky speciálně vyrobenými pro péči o kočičí kožíšek.

Nezbytný proces

Svým čištěním kočička odstranuje již vypadlé chloupky i cizopasníky. Chlupy polyká, ty pak procházejí trávicím traktem smotané do kulučky. Samozřejmostí je, že i když se kočička dobře stará o svoji srst, správný chovatel ji v této péči dobře pomáhá. To se týká především dlouhosrstých plemen, protože jejich jazyk si nedokáže úplně dobře poradit s dlouhými hustými chlupy.

Ve velkém horku je olizování hlavní způsob ochlazování kočičky, nebot sliny nanesené na srst se odpařují. Jesltiže je kočička ve stresu, úporně čištění může být i přeskokovým chováním. Kočičky se často čistí po nepříjemném pádu nebo po rvačce s cizí kočkou. Jedná se tak o automatickou odpověd organizmu na vzrůstající tělesnou teplotu, což je důkaz velkého vzrušení. Jesltiže si kočička hraje s lidmi, je to jasné znamení, že mají s hrou přestat a kočičku uklidnit.

Vybočení ze zvyku

Obecně čistotnost kočičky s věkem klesá. Může to být pro ně fyzicky obtížné, a proto je třeba pamatovat na to, že starším kočičkám pravidleně prohlížíme uši, zda v nich nejsou cizopasníci. Péče o srst je u kočiček různá, obecně však platí, že náhlá změna ustáleného chování je varovným signálem. Nezájem o čištění kožíšku může signalizovat nemoc. Někdy se však stává, že kočička prožívající stres, naopak projevuje velmi silnou čistotnost. Někdy se podobné chování u kočiček může objevit i při změně pohody v rodině- například při silných hádkách a podobně. Zkouškou správné čistotnosti kočičky je když jí na kožíšek kápnete trošku chladného, rozpuštěného másla. Zdravá kočička ho určitě rychle slíže.