Psychologie – 2.část

Něco z psychologie

Zatím co psi považují své majitele za vůdce své smečky, kočky považují ostatní lidi za jiné kočky. Můžeme to vidět i na tom, jak se k klidem chovají-podobně jako ke koťatům v pelíšku: čistí je, otírají se o ně a domlouvají se  s nimi jako s jinými kočkami. Majitel kočičky si sotva uvědomuje, jak velmi kočka vnímá signály vycházející ze zvuků, pachů a projevů osob v její domácnosti. Majitelé, kteří jsou osamělí, se často setkávají se zvláštním problémem. Jejich kočička je velmi závislá na jejich blízkosti a to zvláště v případě žili-li spolu po celý život v témže bytě. Společenská potřeba kočky se pak cele upne k jedné osobě. Stane-li se, ž její majitel odejde, kočička je vystavená nepřiměřenému stresu. Odmítá potravu, skrývá se, běhá… Některé kočičky pod vlivem stresu škrábou nábytek, trhají záclony i polštáře. Proto je lepší, když si majitel vezme rovnou dvě kočičky ze stejného vrhu, které se vzájemně zabaví. Dá se pak říci, že s dvěma koťaty je mnohem méně práce než s jedním a také mnohem více zábavy. V našem hotelu pro kočky či kočičím hotelu či hotelu pro kočky Prha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy, hotelu pro kočky Prha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj se setkáváme s tím, že si koťátka pořizujete rovnou ve dvojicích což je určitě moudré.

Venkovní kočka:

Kočičky mají doma teplé a bezpečné zázemí a chodí-li ven mohou žít co nejpřirozeněji. Mohou si tak vyznačit a dobře ohlídat své teritorium, trochu si zalovit, vyhřát kožíšek na sluníčku a užít si nočního života. Jsou zkrátka méně závislé na svém majiteli. Velkou nevýhodou však je i vyšší možnost nehody, rvaček, ale i nenadálému a téměř bezdůvodného přestěhování k jinému majiteli. Nemusí to tak daleko dojít, ale i tak si toulavá kočička vytváří složité vztahy k lidem a není-li hlídána, chodí loudit pamlsky do různých domů a vyhledává všeljaké společnosti.

Dobrá výchova:

Berete-li si kočičku z neznámého prostředí a nejste si jisti, zda se mohla jako kotě naučit základům společenského chování, můžete se setkat s mnoha problémy. Dobrá kočičí maminka tlumí nadměrnou útočnost svého mláděte hlasitým varováním a naopak podporuje jeho užitečné hry. Tráví s koťátky i chvíle dlouhého klidu, při kterých je zahřívá. Kočička, která neprožila tuto zkušenost, trpí stejně silně jako dítě, které nemá milující rodinu. Dá se předpokládat, že se u ní objeví poruchy chování, např. neschopnost žít s ostatními, útoky zuřivosti a různé zlozvyky..Proto je dobré, když známe prostředí, z kterého si kočičku pořizujeme a můžeme pozorovat interakci samice s mláďaty.