Řeč těla

 Řeč těla je při vzájemném dorozumívání se u koček důležitější než hlasové projevy. K důležitým výrazovým prostředkům patří pohyb vousů, ušních boltců, chlupů, hřbetu, nohou i ocasu. Rozlišujeme až 9 výrazů obličeje a 16 postojů těla a poloh ocasu. Naježená srst a zvednutý ocas vyjadřuje útočnou hrozbu, při které kočka občas mrská oháňkou. V takovém případě zorničky zúžené do štěrbiny, ušní boltce vzpřímené, hmatové vousy směřují dopředu. Kočka sklápí uši tím víc dozadu a vousy ježí dopředu, čím je útočnější. V okamžiku útkou stáhne uši úplně a ocasem mrská prudce.

Obrana

          Obranný postoj je typický přitisknutím uší dozadu se špičkami směřujícími do stran. Hmatové vousy i srst jsou naježené, hřbet je nahrbený a tlamička mírně pootevřená, je připravena buď mručet a nebo příst, syčet nebo prskat. Jestliže se kočička přikrčí, skloní ocas, přestane ježit vousy i srst a rozšíří zorničky, dává tak najevo svoji podřízenost. Vlastní hrozící rituál zahrnuje různé útočné i obranné projevy. Obvykle začíná upřeným díváním se na soupeře až do chvíle, než jedna z koček dá znamení tím, že mručí a očichá ocas soupeře. Tímto chováním nutí druhou kočku k podřízenosti. Jestliže útočník ve výzvě pokračuje, nezbývá druhé kočičce než se vzdát a odvrátit se, čímž dává soupeři možnost odejít. V opačném případě dochází k odvetě a kočička zaujímá výhružný postoj. V tom okamžiku je dán povel k vážnému souboji. Jedna kočička útok vyprovokuje, její soupeř se překulí na hřbet, tasí drápy a zvedne tlapy. Při této plnokrevné rvačce vydávají kočičky obvykle příšerný hluk. Potyčka bude pokračovat, dokud jedna z kočiček neuzná, že už to stačilo, a dá se na útěk. Když se kočičky vzdálí dostatečně, usadí se k dokonalé očistě. V našem hotelu pro kočky čikočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, střední Čechy či kočičím hotelu, hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Kladno, Slaný, Louny, Žatec, Středočeský kraj vaši mazlíčci jsou v naprostém bezpečí, protože nedostanou šanci blízkým kontaktem k souboji.

Vrozená řeč

Kočky však ovládají i další výrazy, kromě zmíněných útočných a obranných. Pocházejí z původního hnízda a používají je v kontaktu s majitelem. Jestliže vaše šelmička opakovaně klopí uši a zároveň šťouchá tlapkou bez vytažených drápků, vyzívá vás ke hře. Když je kočička spokojená, má uši postavené a oči přivírá, sedí trochu rozkročeně a pohodlně. Nejen my si vykládáme různě kočičí chování, ale i kočičky si vykládají chování naše. Jako správnou chvíli k tomu, aby se svému člověku uvelebila na klín, například vyhodnotí, když člověk sedí pohodlně a například sleduje televizi. Kočička si dobře všímá okamžiků, kdy děti odcházejí do školy, kdy jdete spát, kdy berete její misku… Prohýbání hřbetu je důležitou kapitolou v „řeči těla“. Chovají se tak samice v říji a projevují tím připravenost k páření. Typické je, že předek těla skloní, zadek zvednou, ocas nakloní k jedné straně a hrabou zadními tlapkami. Někdy se u toho válí, vráží do lidí i předmětů. Jestliže nedojde k páření, pokračuje ve svém chování asi 3-5 dní (u některých plemen i déle). U nekastrovaných kočiček prohýbání hřbetu začíná mezi 6.-7. měsícem.

Pachové dorozumívání

            Určitě jste mohli pozorovat situaci, kdy se dvě kočičky potkají: častokrát se jemně dotknou čumáčkem a hlavou a očichají si pachové žlázy. Jestliže jsou ve velmi přátelském vztahu, otírají se o sebe tělíčkama. Kočička hlídající své teritorium se často zastavuje a přezkoumává své i cizí pachové značky, které na jejím území ulpěly. I při broušení drápků kočička zanechává pachovou stopu na místech, která jsou pro ni důležitá. Kočičky jsou velice vybíravé a často zůstávají věrné právě jednomu škrabadlu. Vrozená forma pachového dorozumívání se přenáší i do bytu- kočička si pachově značkuje svého majitele, když se o něho otírá hlavou. Tímto chováním kočička získává i důležité údaje o majiteli. Dalším způsobem značkování je rozstřikování moči, není to moc příjemné a kočičku od toho lze v bytě snadno odradit.