Zuby a drápy

Drápky- kočička jich má po pěti na předních tlapách, po čtyřech na zadních. Používá je jako nástroj k lovu, hodí se i k plížení a zabíjení kořisti. Nášlapné polštářky a polštářky u prstů jsou holé a je-li kočka v klidu, jsou zataženy v pouzdrech. Kočička drápky vytáhne, když šplhá, běhá po zemi, loví a brání se. Jsou i kočky, které drápy nezatahují z rozmaru, ale některé tuto schopnost nemají jako důsledek genetické vady. Všechny kočkovité šelmy (až na geparda) umí zatahovat a vytahovat drápy. Děje se to díky pružnému vazu, jež spojuje dva poslední články prstu, na který se upínají pomocí šlach svaly nohy.

Udržování ostrosti drápků je vrozené. Kočky si je brousí na stromech či kůlech a na tato místa se pravidelně denně vracejí. Kočky přebývající pouze doma instinktivně vyhledávají místa, která jim poslouží stejně, proto je vhodné nabídnout kočičce škrabadlo a naučit ji toto škrabadlo používat.

V našem Hotelu pro kočky, kočičím hotelu jistě i hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Střední Čechy, či Kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj mají kočičky k dispozici promyšlenou sestavu důmyslných škrabadel pro pěstování „manikúry“. Je zbytečné snažit se kočku odradit od škrábání nábytku, jestliže jí neposkytneme vhodné škrabadlo. Venkovní kočky si udržují drápky bez pomoci majitele. Ale kočky žijící v domácnosti někdy potřebují drápky zastřihnout. Není to úplně jednoduchá záležitost a je dobré ji svěřit odborníkovi. V našem Hotelu pro kočky, kočičím hotelu jistě i hotelu pro kočky Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Střední Čechy, či Kočičím hotelu Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Tábor, Písek, Jihlava, Středočeský kraj na vaše přání udržujeme drápečky vašich koček těmi nejkvalitnějšími prostředky- viz péče o krásu kočky na našich novinkách.

Drápky jsou skvělou pomůckou ke šplhání směrem vzhůru, nejsou však příliš užitečné, když kočička potřebuje slézt dolů, jsou totiž zahnuté, a tak neumožňují pevné sevření. Kočky proto sklouznou dolů, pak se rychle otočí a skočí dopředu. Toto je typický způsob sestupu kočky.

Nástroje k jídlu

Kočky divoké i kočky volně žijící venku trhají maso na kusy a polykají je v celku. Potravu nežvýkají, ale tráví ji celou v žaludku. Každá kočička má 30 zubů, koťátka mají o 4 méně. Největší ze zubů jsou 4 dlouhé špičáky pod čenichem a nad bradou, jež slouží k zabití, držení kořisti a k trhání masa. Vedle špičáků jsou trháky (třenáky a stoličky), kterých je celkem 14. Slouží k ukrajování vhodných soust. Mezi špičáky je v každé čelisti 6 řezáků, ty se podílejí na trhání a seškrabávání masa. Majitelé domácích koček by měli dbát na pestrou stravu kočičky, aby tak byly zaměstnávány všechny zuby jejich mazlíčků.

Na zpracování potravy se podílí i jazyk. Je drsný, kočka jím seškrabává a změkčuje potravu, olizuje maso z kostí. Když pije, z jazyka vytvoří jakousi lžíci, do které nabírá vodu. Jazyk kočička používá i při péči o srst.