Rozmnožování

Rozmnožovací instinkty také u koček – stejně jako u ostatních živočišných druhů- zajišťují pokračování rodu fungují u zdravých jedinců zcela spolehlivě. Kočičí Březno střed trvá přibližně 63 dnů. Březost kočky na ní není na první pohled v podstatě ani vidět. Často můžeme nanejvýš pozorovat, že kočka víc odpočívá, zdržuje se častěji na svých oblíbených místech a mnohem víc se drží doma. Na začátku si vlastně ničeho ani nemusíme všimnout. Přibližně v pátém až šestém týdnu se začne kočka trošku zakulacovat. Mnohem lépe se to dá pozorovat na kočkách krátkosrstých a štíhlých. Naopak kočky dlouhosrsté a zavalitější to mohou skrývat poměrně dlouho. V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… jsme také měli zhruba před dvěma lety březí kočičku. Byla to pro nás cenná zkušenost, ale podruhé bychom se do toho nepouštěli. Porod byl komplikovaný, ale dopadl šťastně. Energie, kterou jsme do toho museli vložit, však neodpovídala provozu našeho hotýlku pro kočky.Je to siuace, kterou by si každý majitel resp. chovatel koček měl sám vyzkoušet.

V přírodě to chodí tak, že kočka jeden až dva týdny před porodem si hledá chráněné vhodné místo, kde by mohla přivést na svět své kočičí potomky. Kočky žijící doma to mají snažší. Jejich majitel jim připraví tzv. porodnici, což může být vystlaná dostatečně velká krabice, aby se kočička mohla pohodlně natáhnout a aby nezalehla narozená koťátka. Vystlat můžeme tuto krabici dekou či měkkým polštářem přes který položíme osušku. Kočka si tam může před svým porodem připravit svoje hnízdo. Přibližně den před porodem, nikdy to může být i kratší doba, začíná být kočka velice neklidná. Kontroluje porodní místo, přehrabuje ručníky. Pak odejde a zase se vrátí. Také se pravidelně stává to, že kočka zvyklá na „své lidi“ je vyhledává a hledá jejich podporu- pohlazení, uklidnění. To bývá u koček prvorodiček. Zkušené kočičí matky se spíše ukryjí do ústraní, kde budou čekat na okamžik porodu. Když se blíží porod, tak kočka zůstává na porodním místě a neopouští ho. Začínající porod se ohlásí výtokem plodové vody a u kočičky začínají stahy. Kočička si olizuje své genitálie a tím je masíruje a usnadňuje tím samotný porod. Poté začne kočička tlačit a pak se objeví první koťátko většinou hlavičkou napřed i když u koček ani obrácená poloha není velkým problémem a dochází k tomu tak ve třetině případů. Kočičí plod je zapálený v plodovém obalu, který kočka zuby roztrhne a olizování očistí svého potomka od zbytku tohoto plodového obalu obalu. Dalšími stahy je vytlačena placenta, kterou kočka obyčejně sežere. Toto sežrání placenty je vrozený instinkt, který brání vzniku infekce v porodním hnízdu a také pro to, že placenta obsahuje látky pro spuštění tvorby mléka. Od narození prvního kotěte k druhému může uběhnout několik minut ale i několik hodin. Porod je skončený tehdy, když v kočičím hnízdě leží všechny koťátka.

A koťátka- i když větší- už v našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský krajubytováváme 🙂