Soužití koťátka se psem ve společné domácnosti

 

Co dělat, když kočička není jediným zvířátkem v domácnosti.

Nezřídka dochází k tomu, že zatoužíme pořídit si kočičku to domácnosti, kde už žije jiné zvířátko. Nejčastěji jím bude pejsek. Nejjednodušší variantou je skutečnost, kdy máme doma kotě a štěně. Mláďata si spolu ve většině případů velice dobře rozumím .- spokojeně si spolu hrají- ale to neznamená, že by neměli být pod kontrolou. Zvláště v případě, že se jedná o rasu většího psa, kdy štěně je o hodně větší než kočka. Jedině tak můžeme včas zasáhnout, když se účastníci hry (v našem případě kotě a štěně) tak rozdivočí, že hrozí – zvláště tomu menšímu tj. koťátku – poranění. Také jazyk, gesta kočky a psa se navzájem velice liší. pes s postaveným a vrtícím ocasem nám sděluje radost , ale kočka s postaveným ocasem, kterým vrtí ze strany na stranu vyjadřuje nejspíše neklid či nervozitu. To často vede k nepochopení celé situace. Pes si myslí, že kočka má dobrou náladu a chce si s ní hrát. Kočka to myslí ale úplně jinak. Pes se přiblíží a kočka výhružně zvedne packu. On to pochopí jako výzvu ke hře a nereaguje na toto kočičí varování. .. a na bitku je zaděláno…. Ve vzájemné soužití je důležité, aby se oba naučili znát jazyk toho druhého. V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… toto řešit musíme, protože vaše kočičky u nás určitě pejska potkají.

Další možností je, že si do domácnosti, kde již žije dospělý pejsek , přivedeme koťátko. Situace je o to komplikovanější, že pes je zvyklý na svůj pořádek, má zaběhlé své rituály. Od začátku je důležité, aby se naučil, že od nynějška ten nový tvoreček bude členem domácnosti. Je ale důležité, abychom v našem pejskovi nevzbudili pocit žárlivosti. Proto se snažíme svoji pozornost rozdělovat mezi oba tvory stejnou měrou, aby pes necítil, že příchodem kočičky začal být přehlížený. Ze začátku bychom neměli kotě a psa nechávat společně o samotě. Pes musí nejdříve přijmout kotě do své smečky. Tento proces může trvat poměrně dlouho a záleží na tom, jaké má náš náš pes zkušenosti s kočkami. V našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… máme poměrně hodně klientů, kteří mají ve své domácnosti kočičku i pejska a soužití mezi ním zvládli velice dobře. Do značné míry je to o naší trpělivosti .

Další variantou je varianta, že máme doma dospělého psa a přivedeme asi dospělou kočku. Tato kombinace se samozřejmě nevylučuje. V první řadě záleží na zkušenostech, jaké je měli doposud pes a kočka se svými protějšky. Tady bychom měli dát velký pozor na plemeno psa. Jsou určitá plemena psů, zvláště lovecká, která považují lov za něco naprosto neodolatelného. Tento lovecký instinkt je, u některých ras psů tak silný, že se nedá ani kvalitním výcvikem a trpělivostí překonat. Takovému psu bychom si v žádném případě neměli kočku pořizovat. Bohužel jsou známy případy myslivců, kteří k výcviku svých loveckých psů používali kočičky a nechávali uštvat svým loveckým psem. Takoví lidé si samozřejmě kočku k psovi pořizovat nebudou a patří před soud za trestný čin trápení zvířat. S těmito lidmi se v našem hotelu pro kočky Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec střední Čechy či kočičí hotel, Praha, Kladno, Slaný, Louny, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Žatec, Středočeský kraj… samozřejmě nesetkáváme. Tady potkáváme lidi kultivova, kteří milují své kočičí čtyřnožce a starají se o ně jak nejlépe umí.